Wiele kobiet jest kompletnie nieświadomych, że mammografia może dawać fałszywy obraz.
Dane z mataanalizy Cochrane Database przeprowadzonej w 2011 roku stwierdzają, że na podstawie mammografii doszło do nadrozpoznawalności aż 30% nowotworów piersi. Co gorsza bez kolejnych badań podjęto inwazyjne leczenie tych 30% pacjentek.
Szpitale oprócz mammografii powinny też proponować kobietom w standardzie np. badania przesiewowe, manualne badania piersi czy termografię. Wszystko po to, aby nie opierać diagnoz na wyniku jednego badania.
Rak piersi i jego wykrywanie stały się swojego rodzaju biznesem. Mammografia to mocno promowane i relatywnie kosztowne badanie. Wcześniej żadne inne badania nigdy nie były promowane wśród kobiet tak agresywnie.
Kobiety są zalewane informacjami o badaniu mammograficznym piersi niemalże na każdym kroku. Od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zaczynając, poprzez spoty telewizyjne a kończąc na reklamach w komunikacji miejskiej. Każda kobieta po 40 roku życia wie, że należy jej się „coroczna mammografia”.
Analiza danych z USA zbieranych przez ponad 30 lat wykazała, że 1/3 nowotworów wykrytych w mammografii rzeczywiście jest zagrożeniem życia, jednak ciągle zdarzają się przypadki pochopnie postawionej diagnozy. Lekarze opierając się na wyniku jednego badania, skazują zdrowe kobiety na szpecące operacje usuwania piersi, oraz inwazyjne naświetlania i chemioterapie.
Z przytaczanej analizy wynika też, że kampania promująca mammografię była naprawdę skuteczna. Jeszcze w 1985 roku z badań mammograficznych korzystało zaledwie 30% kobiet w wieku 40 lat, dziś odsetek ten wynosi 70%.
Dane dotyczące rzeczywistej skuteczności mammografii są zatajane na rzecz promowania jej korzyści. Kobiety żyją w błędnym przeświadczeniu, że mammografia jest jedynym sposobem na wykrycie nowotworu piersi. Panie wierzą, że mammografia to sposób na uchronienie się przed rakiem i nie zdają sobie sprawy z tego, że maja prawo odmówić tego badania na rzecz bardziej skutecznej diagnostyki.
Fakty na temat mammografii:
1. Mammografia daje nieprawidłowy wynik w prawie 80% przypadków (dostarcza wyników fałszywie ujemnych lub fałszywie dodatnich).
2. Podczas mammografii pacjentka narażona jest na działanie promieniowania jonizującego, które może wywoływać nowotwory.
3. Podczas mammografii wykorzystywana jest metoda kompresji, która może uszkodzić tkankę piersi lub doprowadzić do potencjalnego rozprzestrzenienia się nowotworu.
4. Mammografia nie jest skuteczna dla około 50% populacji kobiet (zbyt duża gęstość piersi lub implanty)
5. Mammografia może doprowadzić do błędnej diagnozy i zbyt inwazyjnego leczenia niegroźnych zmian.
6. Mammografia może niepotrzebnie doprowadzić do „prewencyjnej” podwójnej mastektomii.
Dr Robert O. Young stwierdza, że najlepszą metodą badania piersi jest termografia połączona z USG. Najważniejsza jest edukacja na temat zdrowia piersi przeprowadzana wśród kobiet w każdym wieku.
Pacjentki muszą być świadome wszelkich zagrożeń, jakie niesie ze sobą badanie mammograficzne i powinny mieć prawo do wyboru najbardziej odpowiadającej im metody diagnostyki.