Olej z wiesiołka warto polecić każdemu miłośnikowi diety alkalicznej oraz osobom, które dbają o zdrowy styl życia. Ten mało znany olej jest w stanie podreperować zdrowie oraz uchronić przed niektórymi chorobami. Oczywiście przyczynia się również do równowagi pH. Poznaj jego możliwości 🙂
Jakie są właściwości oleju z wiesiołka?
Wiesiołek jest piękną rośliną o żółtych kwiatach. Zwykle porasta nieużytki, pola, łąki, lecz jest również uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna. Wielu z nas kojarzy jego wygląd, lecz nazwa zwykle nic nam nie mówi. A warto go poznać ze względu na wiele dobroczynnych właściwości.
Olej z wiesiołka jest stosowany w kosmetologii, jako dodatek do suplementów i jako samodzielny produkt dietetyczny. W jego składzie znajdziemy przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwas linolowy (70%). To między innymi dzięki niemu olej zawdzięcza wiele cennych właściwości:
- zapobiega chorobom układu krążenia, dbając o odpowiedni poziom cholesterolu,
- obniża ciśnienie krwi,
- usprawnia pracę mózgu,
- wzmacnia układ odpornościowy,
- wzmacnia włosy, skórę i paznokcie,
- łagodzi bóle miesiączkowe,
- wspomaga pracę układu pokarmowego,
- wspomaga leczenie chorób skóry (trądzik, łuszczyca).
Olej z wiesiołka jest również niezastąpiony jako pomoc w przywracaniu równowagi pH.
Olej z wiesiołka w kuchni
Ten olej znakomicie sprawdzi się jako dodatek do sałatek, dipów, sosów. Dobrze komponuje się z warzywami, tak więc możesz dodać go do past warzywnych, świeżo wyciskanych soków lub gotowanych warzyw.
Dressing sałatkowy jest kolejnym kulinarnym pomysłem. Aby go zrobić wystarczy wymieszać olej z wiesiołka z jogurtem i ziołami (świeżymi lub suszonymi).
Pamiętaj, że jeśli kupisz olej tłoczony na zimno, należy go również spożywać na zimno. Takiego oleju nie można podgrzewać i smażyć na nim, ponieważ traci swoje cenne właściwości, a według niektórych źródeł staje się nawet toksyczny.
Stosowanie i przeciwwskazania
Pomimo wielu cennych właściwości niektórzy powinni spożywać ten olej z dużą dozą ostrożności. Dotyczy to:
- osób chorujących na padaczkę,
- osób ze skłonnością do krwawień,
- osób stosujących leki przeciwzakrzepowe.
Zalecana dzienna dawka wynosi ok 3 gramów (1 łyżeczka oleju). Jednorazowe spożycie dużej ilości oleju z wiesiołka może wywołać nudności, bóle brzucha i głowy.