Zielone warzywa to wspaniali pomocnicy w walce z zakwaszeniem organizmu. Do tego zaszczytnego grona należy również cukinia. Jest ona lekkostrawna, niskokaloryczna, a przy tym pełna dobroczynnych składników odżywczych.
Właściwości cukinii
Cukinia, nazywana w niektórych regionach kabaczkiem, jest jednym z najpopularniejszych warzyw w polskiej kuchni. Do Polski zawitała najprawdopodobniej z Włoch. Jest popularna w Europie i południowej części Rosji. I nie ma się czemu dziwić – jest bardzo zdrowa, uniwersalna w zastosowaniu i można dodać ją bez obaw nawet do diety małych dzieci.
Cukinia jest dobrym źródłem witaminy C, PP, witamin z grupy B, karotenu. Oprócz tego znajdziemy w niej sód, potas, żelazo, magnez, wapń, fosfor, miedź, cynk, mangan. Zawiera również antyutleniacze, kwasy tłuszczowe omega-3, białko. To głównie te związki czynią z niej wartościowe warzywo.
- Ma niski indeks glikemiczny, dlatego bez obaw może być spożywana przez cukrzyków.
- Jako że cukinia jest niskokaloryczna i zawiera błonnik, jest idealnym elementem diet odchudzających.
- Obecność minerałów odkwaszających organizm, czyni z niej warzywo idealne do diety alkalizującej.
- Ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu redukuje dolegliwości ze strony układu trawiennego, zwłaszcza biegunkę, zaparcia i wzdęcia.
- Cukinia również dba o wzrok i prawidłową pracę serca.
Warto dodać, że ta roślina nie kumuluje w sobie metali ciężkich.
Cukinia w kuchni
W związku z tym, że jest łagodna w smaku, pasuje do wielu różnych potraw. Można ją spożywać na surowo, smażyć, dusić, gotować, grillować i piec. Cukinia wkomponowuje się zarówno w dania warzywne, jak i mięsne. Można z niej przyrządzić zupy, sałatki, surówki, drugie dania, marynaty, a także desery.
Kwiaty cukinii
Ta roślina wydaje dwa rodzaje kwiatów – żeńskie, z których rodzą się owoce i męskie. Te drugie nie wydają na świat apetycznych cukinii, dlatego można je śmiało zrywać. Kwiaty cukinii są smakowitym przysmakiem we Włoszech, w Polsce niestety trudno je dostać. Można się o to postarać u zaprzyjaźnionego rolnika lub hodując warzywo we własnym ogródku.