Polska jest jednym z krajów w Europie, które mają najbardziej zanieczyszczone powietrze. Zanieczyszczenia mają negatywny wpływ nie tylko na środowisko, ale i na twoje zdrowie. Smog jest najbardziej uciążliwy zimą, jednak w innych porach roku też jesteśmy narażeni na zanieczyszczenia.
Jakość powietrza w mieszkaniu
Skład powietrza w mieszkaniu różni się od składu powietrza atmosferycznego. Zanieczyszczenia, które najczęściej znajdują się w powietrzu w zamkniętych pomieszczeniach to: alergeny, bakterie, toksyny ze środków czystości i mebli, dym tytoniowy, tlenek węgla, tlenek azotu. O jakość powietrza możesz zadbać na kilka sposobów.
- Zadbaj o sprawną wentylację. Zaparowane szyby zimą są oznaką nieprawidłowego działania wentylacji. Powoduje to niedostateczną „wymianę” powietrza oraz może przyczynić się do rozwoju toksycznej pleśni.
- Oczyszczacze powietrza. Świetne urządzenia, warto je mieć, zwłaszcza, jeśli w domu są alergicy.
- Rośliny oczyszczające powietrze. Rośliny rewelacyjnie działają na człowieka i otoczenie. Jednym z ich dobroczynnych działań jest oczyszczanie powietrza. Niektóre radzą sobie z tym wyjątkowo dobrze. Poniżej znajdziesz listę roślin wyspecjalizowanych w oczyszczaniu powietrza.
Poznaj rośliny oczyszczające powietrze
- Paprotka – znajdziemy ją w wielu polskich domach. Jest skromna, a zarazem emanuje urokiem. Nie lubią przeciągów, mocnego światła słonecznego i ciepła grzejników. Paprotki pochłaniają głównie formaldehyd.
- Bluszcz – pochłania formaldehyd, toluen, benzen, ksylen i trójchloroetylen. Zadbaj, aby miał odpowiednie warunki (nie nawadniaj zbyt często, ścieraj kurz z liści), a odwdzięczy ci się filtrując powietrze.
- Palmy – oczyszczają powietrze z wielu różnych rodzajów toksyn i nawilżają powietrze. Pamiętaj, aby przecierać ich liście z kurzu.
- Skrzydłokwiat – podobnie jak palma, pochłania najróżniejsze toksyny. Warto dodać, że jest niezwykle wytrzymałym kwiatem – jest w stanie przetrwać przy małej ilości słońca i przy suchym powietrzu.
- Fikus – oczyszczają powietrze z formaldehydu, benzenu i amoniaku. Ten kwiat preferuje lekko wilgotną ziemię, lecz na nadmiar wody zareaguje zrzucaniem liści.
- Sansewieria – oczyszcza powietrze głównie z formaldehydu i benzenu. Jest bardzo wytrzymała – zniesie zarówno nadmiar, jak i niedobór światła.
- Zielistka – jej liście pochłaniają wiele toksyn, m.in. formaldehyd, tlenek węgla, benzen. Zielistka preferuje niezbyt mocno nasłonecznione przestrzenie w domu.
- Dracena – to kolejny bardzo wdzięczy kwiat. Uwalnia nas od różnych rodzajów toksyn (formaldehyd, toulen, benzen, tlenek węgla, ksylen). Jest wiele odmian dracen, jednak najefektywniejsze pod kątem oczyszczania będą: dracena obrzeżna, wonna i deremeńska.