Są małe, irytujące, a ich ukąszenia mogą wywołać reakcje alergiczne. Komary, bo o nich mowa, potrafią zepsuć grilla na działce, kemping lub wyprawę do lasu. W aptekach dostaniemy specyfiki odstraszające te owady, lecz zawierają one chemiczne składniki. Dlatego lepiej poznać i stosować naturalne sposoby na komary.
Kogo komary chętniej „gryzą”?
Czy należysz do tych osób, które komary często „atakują”? Być może nieświadomie je przyciągasz. Komary szczególnie lubią słodkie i owocowe zapachy, dlatego przed wyjściem nie spryskuj się takimi perfumami i nie korzystaj ze środków czystości o takich zapachach.
Komary reagują również na dwutlenek węgla, który wydychamy. W związku z tym na towarzystwo komarów są bardziej narażone osoby wyższe, otyłe i z szybkim metabolizmem – czyli ci, którzy wydychają go więcej.
Nie bez znaczenia są również zapachy obecne w ludzkim pocie, takie jak amoniak, kwas moczowy, kwas mlekowy. One również są wyjątkowo atrakcyjne dla tych owadów. Komary częściej będą kąsać osoby z uprawiające sporty, pracujące fizycznie lub osoby z nadwagą.
Naturalne sposoby na komary
Wiemy już na kogo chętniej „polują” komary, czas poznać preparaty, które nas przed nimi ochronią. Jednym z najlepszych naturalnych sposobów są olejki eteryczne. Do czołówki „antykomarowych” olejków należą:
- olejek lawendowy, rozmarynowy, z drzewa herbacianego, anyżowy
- olejek goździkowy, cytronellowy, cedrowy, geraniowy, paczuli
Użycie olejków jest bardzo proste – wystarczy kilka kropli danego oleju wymieszać z olejem, np. kokosowym, słonecznikowym, lnianym, oliwą z oliwek itp., a następnie taką mieszankę należy nałożyć na odsłonięte części ciała.
Jeśli chcesz ochronić mieszkanie przed nalotem komarów, zapach należy rozprowadzić w poszczególnych pomieszczeniach. Jak to zrobić? Wystarczy kilka kropli olejku użyć do kominka aromaterapeutycznego.
Innym sposobem na przepędzenie niechcianych owadów, są niektóre rośliny. Komary nie lubią zapachu bazylii, lawendy, kocimiętki, rumianku, komarzycy, mirtu. Te rośliny warto zasadzić w ogródku, na balkonie lub na parapecie – wtedy staną się naturalną barierą ochronną przed komarami. Warto dodać, że wszystkie pięknie wyglądają, tak więc codziennie będą cieszyć oko swoim wyglądem.