Tłuszcz to produkt, który ma kiepską sławę. Kojarzy się głównie z niezdrową dietą i nadwagą. Jednak tłuszcze należą do podstawowych substancji odżywczych, z których organizm czerpie energię. Prawidłowo zbilansowana dieta powinna zawierać odpowiednie ilości „dobrych tłuszczów” i powinna ograniczyć do minimum „złe tłuszcze”.
Najgorsze źródła tłuszczów
Zasadniczo obowiązuje zasada: nie tykamy wszystkiego, co ma „skórkę”. Gatunki wędlin, takie jak wątrobianka, metka czy pieczona kiełbaska, są bowiem źródłem dużej ilości tłuszczów. Generalnie tłuszcze lubią „kryć się” w serach, wędlinach, czekoladzie, pieczywie, czekoladowych pastach do smarowania chleba, potrawach frytowanych i daniach gotowych. Tylko około jednej trzeciej tłuszczów pochodzi z widocznych źródeł, takich jak margaryna, masło, smalec czy oleje roślinne.
Większość produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego oprócz niekorzystnie działających nasyconych kwasów tłuszczowych zawiera dużą ilość cholesterolu, więc zasadniczo powinno się preferować żywność pochodzenia roślinnego.
Najlepsze źródła tłuszczów
Najważniejsze niezbędne kwasy tłuszczowe znajdziemy w tłuszczach roślinnych, m.in. oliwie z oliwek oraz olejach rzepakowym, ostrożeniowym, słonecznikowym i z kiełków kukurydzy. Również ryby morskie są źródłem wartościowych kwasów tłuszczowych (omega-3), lecz jednocześnie zalicza się je do produktów kwasotwórczych. A jeśli będziemy przygotowywać potrawy metodami niewymagającymi wcale lub wymagającymi użycia tylko niewielkiej ilości tłuszczu, takimi jak duszenie, gotowanie na parze czy smażenie na teflonowej patelni bez tłuszczu, oszczędzimy przy tym kalorii.
Tłuszcz jako taki nie tuczy
Czy tłuszcz jest przyczyną nadwagi? Nie sam tłuszcz zawarty w pożywieniu sprzyja powiększaniu się komórek tłuszczowych, lecz połączenie tłuszczu i krótkołańcuchowych węglowodanów, z których składają się ciasta, białe pieczywo i słodycze. Jeśli obiad zakończymy słodkim deserem, sami prosimy się o to, żeby konkretny enzym (lipaza lipoproteinowa, LPL) odłożył tłuszcz w postaci oponki na brzuchu. Poza tym nie zapominajmy, że przy okazji fundujemy naszemu organizmowi przypływ kwasów!
Jak przeciwdziałać szybkiemu odkładaniu się tłuszczu?
- Słodkich i tłustych potraw nie jeść razem z węglowodanami.
- Potrawy słodkie powinny zawierać możliwie mało tłuszczu (budyń śmietankowy, polewa czekoladowa itp.).
- Potrawy tłuste nie powinny zawierać cukru.
- Łatwo przyswajalne węglowodany zastępować produktami bogatszymi w błonnik (wyroby z białej mąki zamienić na pełnoziarniste).
- Słodkich deserów i słodzonych napojów nie spożywać w postaci deseru, czyli zaraz po obiedzie, lecz dopiero po 1-2 godzinach.
Informacje pochodzą z książki Zdrowe odkwaszanie >>