Kwiat lipy to jeden z kluczowych składników medycyny naturalnej. Jest znany z działania napotnego, co jest pomocne przy przeziębieniu i grypie. Jednak ten składnik ma w zielarstwie znacznie szersze zastosowanie niż sezonowe infekcje.
Kwiat lipy na sen
Według niektórych szacunków problemy ze snem (bezsenność, częste wybudzanie się, zbyt krótki lub zbyt długi sen) dotknęły okresowo już blisko połowę Polaków. Jedną z głównych przeszkód zdrowego snu jest stres i napięcie. Zanim więc sięgniesz po apteczne, chemiczne specyfiki, wypróbuj najpierw naturalnych sposobów na ukojenie układu nerwowego. Jednym z nich jest oczywiście napar z kwiatu lipy.
Zdrowie oczu
Czy wiesz, że okład z naparem z kwiatu lipy jest pomocny przy problemach z oczami? Dolegliwości związane z obrzękami oczu, zapaleniem spojówek i powiek można zmniejszyć lub zlikwidować, dzięki lipie. Okład z naparu sprawdzi się także po ciężkim dniu, gdy oczy są zmęczone.
Zdrowie skóry
Napar z tego ziela pomaga również skórze – łagodzi podrażnienia, uelastycznia, reguluje wydzielanie łoju. Nie bez powodu lipę znajdziemy w składzie wielu kosmetyków (m.in. szamponów, kremów).
Problemy trawienne
Lipa wspomaga pracę układu pokarmowego. Regularnie popijane herbatki pobudzają produkcję soków żołądkowych, redukują napięcie mięśni gładkich. Jest to działanie łagodne, idealne do profilaktyki, a jeśli potrzebujesz natychmiastowego silniejszego działania, sięgnij po zioła takie jak rumianek, dziurawiec lub koper włoski.
Jak przyrządzić napar?
Kwiat lipy możesz kupić w aptece lub sklepie zielarskim, bądź też zebrać samodzielnie. Najlepszym okresem na zbiór jest przełom czerwca i lipca, choć kluczowy jest moment kwitnienia lip w twoim regionie. Jeśli 2/3 kwiatów na drzewie jest już rozwiniętych, śmiało można je zbierać, unikając oczywiście przekwitniętych, chorych itp.
Przyrządzenie naparu jest bardzo proste. Wystarczy łyżkę zioła zalać wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem na 10-15 minut. Jeśli zaparzasz „herbatkę” na przeziębienie, to warto wzbogacić ją sokiem z malin.
Co ciekawe, długo stosowany napar z lipy nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych, o ile jest spożywany w odpowiedniej dawce.