Masło migdałowe to przysmak każdego orzechowego łasucha – jest aromatyczne, smaczne i zdrowe. Bez problemu można je kupić w wielu sklepach, warto jednak przygotować je samodzielnie w domu. Dzięki temu możemy liczyć na najwyższą jakość i znakomity smak. Co ważne przepis jest bardzo prosty. Jedyne czego będziemy potrzebować to migdały i dobry blender.
Masło migdałowe – przepis
Masło można przygotować z migdałów surowych, prażonych lub blanszowanych. Jednak smakosze tego produktu twierdzą, że najlepszy smak i aromat zapewniają prażone migdały. Ponadto w takiej formie są bardziej kruche, dzięki czemu szybciej można z nich przygotować kremowe masło.
Składniki:
- 2 szklanki migdałów
- opcjonalnie: kakao lub miód lub szczypta soli lub cynamon
Przygotowanie:
- Upraż migdały. Rozsyp je na blasze do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 160 stopni. Trzymaj je w piekarniku około 15-25 minut, od czasu do czasu mieszając. Później odstaw do ostygnięcia.
- Przesyp migdały do mocnego blendera. Blenduj do momentu aż orzechy nabiorą płynnej konsystencji. Jeśli dysponujesz blenderem stworzonym do przygotowania gęstych sosów i maseł orzechowych, cały proces może zająć zaledwie minutę. W przypadku innych blenderów jest to minimum kilka minut.
- Jeśli używasz dodatkowych składników (sól, kakao itp.) dodaj je pod koniec blendowania.
Domowe masło migdałowe – zalety
Domowe masło migdałowe to przede wszystkim gwarancja najwyższej jakości. Przygotowując masło na bieżące potrzeby, nie dodajesz konserwantów, przedłużających jego świeżość. Dzięki temu produkt jest po prostu zdrowszy.
Ponadto masz możliwość wykreowania smaku i konsystencji, które najbardziej ci pasują. Masło można wzbogacić dodatkiem kakao, cynamonu, daktyli, miodu lub… pokruszonych chrupiących kawałków migdałów.
Takiego masełka można śmiało używać do naleśników, tostów, ciast, ciasteczek i innych deserów. Niektórzy używają go jako zamiennika zwykłego masła lub margaryny.
Właściwości migdałów
Migdały są rewelacyjnym składnikiem diety. Znajdziemy w nich sporo witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, flawonoidów. Wśród ich licznych właściwości warto wymienić pozytywny wpływ na układ nerwowy, pokarmowy, krwionośny. Migdały obniżają poziom „złego” cholesterolu i zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Ponadto to jedyne orzechy odkwaszające organizm. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tych produktach, przeczytaj artykuł Migdały – jedyne orzechy odkwaszające organizm >>