Nowe badanie, przeprowadzone przez badaczy z McGill University i Université de Montréal wykazało, że lęk i depresja mogą podwoić ryzyko nawrotów dolegliwości sercowych u pacjentów z chorobą wieńcową. To jedno z pierwszych badań, które skupia się na pacjentach z chroniczną chorobą wieńcową, a nie na tych, którzy byli hospitalizowani z powodu przypadłości, takich jak zawał serca.
„Odkryliśmy, że głęboka depresja i ogólne zaburzenia lękowe występują częściej u pacjentów z problemami kardiologicznymi, niż u ogółu społeczeństwa” – ogłosiła kierująca badaniami Nancy Frasure-Smith, profesor na Wydziale Psychiatrii Uniwersytetu McGill i pracownik naukowy Centre hospitalier de l’Université de Montréal (CHUM) i Montreal Heart Institute. „Średnie ryzyko nawrotu dolegliwości sercowych u pacjentów bez wspomnianych wyżej zaburzeń, wynosiło 13% – w porównaniu do 26% ryzyka wśród osób, u których stwierdzono głęboką depresję lub zaburzenia lękowe”.
Doktor Frasure-Smith prowadziła projekt badawczy wspólnie z Françoisem Lespérancem, profesorem psychiatrii na Université de Montréal i głową Departamentu Psychiatrii CHUM. „To pierwsze badanie, które demonstruje fakt, że lęk i depresja mogą mieć silny wpływ na osoby ze zdiagnozowaną chorobą wieńcową” – powiedział Lespérance.
Zespół badawczy przeprowadził wywiady kliniczne z 804 osobami – pacjentami, u których zdiagnozowano chorobę wieńcową, którzy pozostawali pod opieką lekarza, ale zostali wypisani ze szpitala co najmniej dwa miesiące wcześniej. Frasure Smith i Lespérance stwierdzili, że 27% przebadanych osób było dotkniętych depresją, a 41% badanych wykazywało oznaki zaburzeń lękowych. Głębokie zaburzenia depresyjne zdiagnozowano u 7% pacjentów, a 5% cierpiało na ciężkie zaburzenia lękowe.
„Teraz, gdy wiemy, że zaburzenia lękowe i depresja są oznakami zwiększonego ryzyka chorób serca, konieczne jest zapewnienie pacjentom należytej opieki, zarówno kardiologicznej, jak i psychologicznej” – podsumował Lespérance
Według dr Roberta O. Younga, badacza związanego z Centrum pH Miracle: „atak negatywnych myśli zazwyczaj będzie poprzedzał atak serca”.
„Życie w lęku i depresji wymaga ogromnych pokładów energii, a gdy zużywasz wszystkie siły witalne, zaczynasz wytwarzać kwasy metaboliczne, które powodują dolegliwości sercowe i zawały.”
„Bycie szczęśliwym – to wybór; gdy wybierasz szczęście zamiast lęku, zmartwień i depresji, Twój organizm wytwarza 2 do 3 razy mniej kwasowych produktów przemiany materii.”
„Szczęście zależy od równowagi kwasowo-zasadowej naszego organizmu.” – mówi dr Young.
Poniżej znajduje się wspaniały artykuł, autorstwa Darshana Goswami, traktujący szczęście jako osobisty wybór stylu życia.
Jak być szczęśliwym – proste sekrety!
Bycie szczęśliwą osobą to tak naprawdę wybór, który podejmujemy. Sekret Szczęścia jest prosty, bardzo prosty – jaki?
To TY decydujesz, czy chcesz być szczęśliwy!
Wszyscy pragniemy szczęścia w naszym życiu. Podobnie jak większość, pewnie sądzisz, że wykształcenie, małżeństwo, rodzina, pozycja społeczna i pieniądze uczynią Cię szczęśliwym.
Jednak badania nad szczęściem w kilkunastu krajach wykazały, że wymienione wyżej osiągnięcia mają niewiele wspólnego z Twoim szczęściem. Dla milionów ludzi szczęście pozostaje raczej nieosiągalnym celem, ponieważ usiłowali je kupić.
Poszukiwali go poprzez przyziemne i przyjemne zajęcia, takie jak kupowanie nowego SUVa czy wakacyjny wyjazd. Niestety, wszystko wydawało się jałowe. Dla większości ludzi zmiany, nowe zakupy, czy chwilowe przyjemności, mogą dać chwilę satysfakcji, ale na dłuższą metę, wszystko wróci do status quo. Te wszystkie rzeczy, po pewnym czasie, przestają sprawiać przyjemność.
Współcześni badacze silnie wierzą w to, że nasze mózgi są zaprogramowane, co determinuje – przynajmniej w pewnym stopniu – jak szczęśliwy będziesz. Część psychologów wierzy, że szczęście jest zapisane w kodzie genetycznym. Jeszcze inni naukowcy twierdzą, że zlokalizowali ważny obszar mózgu, który odpowiada za generowanie poczucia szczęścia.
„Niezależnie od tego, jak silne mogą być genetyczne predyspozycje, szczęście wciąż pozostaje częściowo pod Twoją kontrolą” – twierdzi dr David Myers, profesor psychologii na Hope College, Holland, Michigan – „Szczęście jest jak poziom cholesterolu – wpływają na nie czynniki genetyczne, ale jest w dużej mierze zależne od naszych nawyków i naszego podejścia”. Podczas, gdy naukowcy dyskutują nad tym zagadnieniem, nie musisz czekać, by samodzielnie odkrywać w sobie szczęście. Dostrzeżesz, że szczęście płynie z Twoich relacji z innymi ludźmi, satysfakcjonującej pracy, spełnienia, wysokiej samooceny i poczucia, że Twoje życie ma znaczenie, że jesteś częścią społeczeństwa i innych grup.
Twoje życie jest usiane rozmaitymi okazjami do odkrywania szczęścia. Szukaj małych rzeczy, które sprawią, że na Twojej twarzy zagości uśmiech. Znajdź czas, by być z rodziną i przyjaciółmi. Na dłuższą metę, to są właśnie skarby, które Cię uszczęśliwią, a nie jakieś wielkie osiągnięcia, które poprawią Ci nastrój tylko na krótką chwilę.
Jednym ze sposobów na skierowanie swojego życia ku szczęściu jest liczenie „błogosławieństw”. Szczęśliwi ludzie wiedzą, że nie będą szczęśliwi przez cały czas. Potrafią doceniać krótkie chwile, drobne zwycięstwa i małe cudy, a ich osobiste relacje przynoszą im prawdziwe szczęście. Badania wykazują, że szczęśliwi ludzie żyją dłużej, są zdrowsi, odnoszą więcej sukcesów, cieszą się lepszymi relacjami rodzinnymi, zarabiają więcej, a także są bardziej lubiani i szanowani.
Czym jest szczęście i jak je osiągnąć?
Szczęście wydaje się być egoistycznym celem. Nie zależy ono ani od tego kim jesteś, ani co posiadasz; zależy tylko i wyłącznie od tego, co myślisz. A zatem, zaczynaj każdy dzień od rozmyślania o wszystkich rzeczach, za które powinieneś być wdzięczny. Twoja przyszłość jest w dużej mierze uzależniona od tego, co myślisz dzisiaj. Dlatego myśl pozytywnie, z nadzieją, pewnością siebie; myśl o miłości i pomyślności. Możesz być szczęśliwy, jeżeli jesteś produktywnym i użytecznym członkiem społeczeństwa, więc dziel się z innymi i udzielaj im bezinteresownej pomocy.
Większość ekspertów jest zgodnych co do tego, że nie istnieje żadna droga na skróty do szczęścia. Nawet szczęśliwi ludzie nie odczuwają radości przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Szczęśliwa osoba może mieć zły dzień i mimo wszystko, odnajdywać zadowolenie w drobnych czynnościach. Jeżeli nie czujesz się dziś szczęśliwy – udawaj szczęście. Eksperymenty, w których ludzie zmuszali się do uśmiechu, wykazały, że poczuli się oni szczęśliwsi.
Nie odkładaj bycia szczęśliwym do momentu, gdy osiągniesz dany cel – powiedzmy, otrzymasz awans lub podwyżkę, która umożliwi Ci wyjazd na wakacje. Badania wykazują, że te efekty są krótkotrwałe. Nie skupiaj się na negatywnych myślach; zachowaj równowagę, codziennie świadomie rozmyślając nad dobrymi stronami Twojego życia. Oprócz zachowywania zbalansowanej diety i odpowiednio długiego wypoczynku, ta praktyka powinna stać się Twoim nowym nawykiem; spróbuj nawet przedłużyć czas, który poświęcasz na pozytywne myśli.
Każdy ma swoją własną osobowość, która wiedzie człowieka do szczęścia innymi ścieżkami. Te rozważania powinny przynajmniej być użyteczne w prowokowaniu myśli i reakcji, które pomogą Ci skupić się na tym, co możesz zrobić, by uczynić swoje życie szczęśliwszym.
Jeszcze raz – nie istnieje żadna zasada ani specjalna formuła, która byłaby w stanie uczynić człowieka stale szczęśliwym. Jest inaczej – szczęście ma swoje źródło w budowaniu pozytywnych relacji społecznych, pracy, pozwalającej się realizować, a także w poczuciu spełnienia i tym, że życie ma znaczenie.
Znajdź czas na medytację lub modlitwę, by podziękować Wszechmogącemu Bogu za wszystko, co posiadasz. Wymiar duchowy jest fundamentem szczęścia.
Czy szczęście można kupić za pieniądze?
Wielu ludzi dzieli powszechne, lecz błędne przekonanie: są przeświadczeni, że posiadanie wielkich pieniędzy gwarantuje szczęście. Niektórzy nawet twierdzą, że im więcej pieniędzy masz na koncie, tym jesteś szczęśliwszy. Z drugiej strony, są ludzie, którzy wierzą, że posiadanie pieniędzy nie powinno być akceptowane – ani duchowo, ani społecznie, a same pieniądze są źródłem wszelkiego zła.
Czy którekolwiek z tych wierzeń jest prawdziwe? Aby rozstrzygnąć tę kwestię, zacznij od zadania sobie następującego pytania: co znaczą dla mnie pieniądze i jak się z nimi obchodzę, gdy je mam?
W zależności od tego, jak się z nich korzysta, pieniądze mogą wywoływać potężne, pozytywne zmiany w świecie. Posiadanie pieniędzy umożliwia nam łatwiejsze funkcjonowanie w świecie, można za nie kupić jedzenie i ubrania; zapewnić komfort sobie i innym. Jednak pieniądze nie gwarantują poczucia bezpieczeństwa, bo przywiązanie do nich jest oparte na strachu.
Chęć posiadania większej ilości pieniędzy, a tym samym – większego zabezpieczenia, nigdy się nie kończy. Spokój nigdy nie przychodzi z samymi pieniędzmi. Niektórzy ludzie, posiadający najwięcej, są również najbardziej niespokojni. Czy to znaczy, że musisz zrezygnować z chęci osiągnięcia bogactwa?
Niekoniecznie.
Pieniądze – same w sobie – nie są ani złe, ani dobre. To nasza decyzja o tym, co z nimi zrobić, determinuje, czy będą one miały pozytywny wpływ na innych, na społeczeństwo, na świat i na nas samych.
Nie można więc powiedzieć, że pieniądze są niezbędne do szczęścia. Ale większość ludzi uważa, że pieniądze są ważne w XXI wieku, ponieważ dają ludziom komfort i wolność. Powstaje pytanie: czy podniesienie dochodu narodowego, mierzonego za pomocą wskaźnika PKB (produkt krajowy brutto), podnosi ogólny poziom szczęścia populacji danego kraju?
Intuicja sugeruje, by udzielić jak najbardziej twierdzącej odpowiedzi na to pytanie.
Jednak sondaż, przeprowadzony przez The Wall Street Journal, przyniósł inny rezultat. Inne badania również wykazały, że w wielu państwach: „pomimo wyraźnego wzrostu wskaźników ekonomicznych na przestrzeni ostatnich dekad, nie wzrósł poziom zadowolenia z życia i odnotowano zauważalny wzrost wystąpień depresji, połączony z ogólnym brakiem zaufania”.
Na przykład, od zakończenia II Wojny Światowej, PKB Stanów Zjednoczonych uległo potrojeniu, ale satysfakcja z życia (mierzona badaniami sondażowymi) pozostała na mniej więcej tym samym poziomie.
Również Japonia i Zachodnia Europa odnotowały olbrzymi wzrost PKB na osobę od roku 1958, ale wykresy wskaźników szczęścia społeczeństwa pozostały na tym samym poziomie. Jednym z powodów może być to, że rozwój ekonomiczny niesie ze sobą wzrost aspiracji. Na świecie jest wiele wiosek, w których ludzie nie mają nawet butów, ale są niesamowicie szczęśliwi i przyjaźni.
Jak wprowadzić szczęście we własne życie
„Don’t worry, be happy.” [Nie martw się / bądź szczęśliwy] Refren znanej piosenki brzmi banalnie, ale zawiera się w nim wielka moc i mądrość. Te słowa mówią nam: skupcie się na tym czego chcecie, zamiast zamartwiać się tym, czego się obawiacie. Kiedy koncentrujemy się na naszych celach, nasze działania zaczynają przybliżać nas do ich osiągnięcia.
Jednym ze sposobów na zwrócenie się ku szczęściu jest liczenie „błogosławieństw”. Dr Myers wskazuje na badania, które świadczą o tym, że ludzie którzy zatrzymują się na chwilę każdego dnia, by dokonać refleksji nad pozytywnymi aspektami swojego życia (na przykład: zdrowie, rodzina, przyjaciele, edukacja, wolność) częściej doświadczają pozytywnych uczuć i szczęścia.
Oto zasady, które wykorzystuję, aby być szczęśliwym. Sprawdzają się w moim życiu; mam nadzieję, że sprawdzą się również w Twoim:
1) Popraw swoje relacje z przyjaciółmi i rodziną – szczęście zaczyna się w domu. Zacznij od polepszenia relacji z rodzicami, braćmi, siostrami i dziećmi. Uśmiechaj się, gdy ich pozdrawiasz, rób dla nich drobne rzeczny, nie dawaj im powodów do tego, by się na Ciebie złościli. Podtrzymywanie zdrowych relacji rodzinnych i przyjacielskich sprzyja szczęściu. Pamiętaj, że to miłość czyni Cię pięknym.
2) Bądź optymistą – optymizm przynosi pozytywne uczucia.
3) Często się uśmiechaj i naucz się śmiać – zachowuj się, jak szczęśliwa osoba. To działa. Uśmiechaj się bez przerwy do swojego lustrzanego odbicia. Uśmiech czyni Cię szczęśliwym; im więcej się uśmiechasz, tym szczęśliwszym się stajesz. Wszyscy lubimy ludzi, którzy się uśmiechają. Czyni nas to również bardziej atrakcyjnymi.
4) Módl się – zadbaj o swoją religijność lub duchowość. To działa tylko wtedy, gdy wierzysz w Boga. Jeżeli chcesz być szczęśliwy – poproś Boga, by uczynił Cię szczęśliwym. Modlitwa pomaga osiągać pozornie niemożliwe cele.
5) Bądź hojny i dziel się z innymi – dawaj więcej, niż otrzymujesz, ponieważ hojność Cię uszczęśliwi.
6) Traktuj czas jak przyjaciela – nie spoglądaj co chwila na zegarek.
7) Ćwicz swój umysł – wypełniaj swój czas nowymi projektami i pomysłami.
8) Popracuj nad swoim ciałem – ćwicz regularnie. Badania wykazują, że aerobik jest skutecznym antidotum na lekką depresję i poczucie lęku. „Szczęśliwego umysłu należy szukać w zdrowym ciele”, mówi dr Myers.
9) Baw się dobrze – zachowaj spokój nawet pod presją.
10) Wyznaczaj sobie cele możliwe do osiągnięcia.
11) Dbaj o wysoką pewność siebie.
12) Szanuj tych, którzy mają gorzej od Ciebie
13) Starzej się z gracją
14) Komplementuj – wykorzystuj każdą okazję, by mówić ludziom miłe rzeczy. Chcesz, by ktoś Cię polubił? Za każdym razem, gdy spotykasz tę osobę, uśmiechnij się i powiedz coś miłego.
15) Bądź uczciwy – wraz z uczciwością przychodzi otwartość. Ludzie szanują uczciwe osoby,
o otwartym umyśle.
16) Zachowuj otwarty umysł – większość ludzi wydaje się myśleć, że wiedzą wszystko, co powinni wiedzieć. A przecież pozostaje wiele mądrości do zdobycia.
17) Traktuj trudności jako wyzwania. Życie to przygoda i każda przeszkoda na Twojej drodze jest jednym z jego wyzwań. Potraktuj życie jak grę. Co to byłaby za zabawa, gdybyś nigdy nie mógł przegrać?
18) Podtrzymuj alkaliczny fundament Twojego ciała, umysłu i ducha poprzez alkaliczny styl życia i dietę!
Wnioski:
Bycie szczęśliwym to tak naprawdę wybór, który podejmujemy. Sekret szczęścia jest prosty, bardzo prosty – czyli jaki? To Ty decydujesz, czy chcesz być szczęśliwy! Szczęście jest darmowe – możesz je poczuć nawet w tym momencie, jeżeli tylko tego zapragniesz.
Jeżeli zaczniesz skupiać swoją energię i uwagę na tym, czego chcesz, szybko zorientujesz się, że jesteś szczęśliwy. Zrozumiesz, że prawdziwe szczęście płynie z hojnego dzielenia się sobą, swoimi myślami, emocjami i duszą ze wszystkimi, którzy wchodzą z Tobą w relację.
Bądź optymistą.
Wyświadczaj bezinteresownie drobne przysługi innym. Zagłębiaj się w nieodkryte zakamarki swojej duszy, modląc się szczerze do Boga. Poprzez ufną modlitwę i uważną medytację dojdziesz do największego osiągnięcia w swoim życiu – odkrycia, że źródłem Twojego wiecznego szczęścia jest Bóg.
Musimy mądrze ustalać nasze cele i rozwijać strategię pozytywnego myślenia, a także otaczać się wartościowymi i pozytywnymi ludźmi.
Poszukiwania prawdy, mądrości i cnotliwego życia albo – po prostu – zmagania z codziennym natłokiem obowiązków i zajęć – często przynoszą szczęście jako „skutek uboczny”. Moim najważniejszym celem jest niesienie szczęścia całej mojej rodzinie, wszystkim przyjaciołom i osobom, które się ze mną kontaktują. Jak mogę to osiągnąć?
To proste… Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego zdania UŚMIECHNIESZ się do mnie. To uszczęśliwi zarówno mnie, jak i Ciebie! Najbardziej korzystna polisa ubezpieczeniowa jaką znajdziesz: Cud pH – żyj alkalicznie! Wiele ze spożywanych i metabolizowanych kwasów może uszkodzić komórki naszego ciała z powodu stresu, niedoskonałej i kwasowej diety, konserwantów, zanieczyszczeń środowiska, a nawet naturalnych procesów metabolicznych, które produkują kwasy, mogące uczynić Cię chorym, zmęczonym i nieszczęśliwym.
Teraz możesz zapobiegać lub nawet odwracać skutki, wywołane przez szkodliwe, kwasowe produkty przemiany materii – pomoże Ci w tym Cud pH.
Cud pH pomaga wspierać alkaliczną budowę naszego ciała, umysłu i duszy, a tym samym – wspiera Cię w dążeniu do zdrowszego i szczęśliwszego „JA”.
„Kiedy zaczynasz lepiej się czuć, zaczynasz lepiej myśleć, a kiedy zaczynasz lepiej myśleć, zaczynasz radzić sobie lepiej” – mawia dr Robert O. Young
Dlatego podejmij decyzję już dziś i zacznij czuć się szczęśliwym!