Jedzenie kwiatów brzmi jak eksperyment kulinarny, jednak okazuje się, że nie jest to nowy trend. Już w starożytności różne kultury próbowały tych kolorowych przysmaków. Jeśli i ty chcesz zobaczyć, „jak to się je”, przeczytaj poniższy artykuł i zobacz, które jadalne kwiaty są warte spróbowania, z czym je można łączyć i jakie są zasady ich bezpiecznego spożywania.
Jadalne kwiaty – łatwo dostępne gatunki
Kwiaty jadalne mogą być aromatycznym dodatkiem do dań, bądź też ich ozdobą. Jest całkiem sporo gatunków, które można dodawać do posiłków, poniżej znajdziesz trzy przykłady, a więcej będzie w kolejnym artykule. Wiele spośród nich można zebrać podczas spacerów po łące lub lesie, czy też we własnym ogródku. Oto przykłady:
- Róża. To przepiękna roślina ozdobna, którą można spotkać w wielu ogrodach. Płatki róży są niezwykle aromatyczne, ponadto zawierają cenne związki, takie jak witamina C, flawonoidy, czy też karotenoidy. Ze względu na ich charakterystyczny smak i zapach chętnie wykorzystuje się je do produkcji przetworów, np. dżemów, konfitur. Można z nich zrobić herbatę (lub dodać do herbaty), lody lub nalewkę. Płatki sprawdzają się jako dodatek do deserów, bądź też jako samodzielna przypraw. Wszystkie gatunki róży są jadalne, jednak do zastosowań kulinarnych poleca się zwłaszcza różę francuską, dziką różę, różę damasceńską, japońską, jabłkowatą, galicyjską.
- Bratek ogrodowy. Pięknie wygląda i ma dość łagodny smak, który sprawia, że świetnie komponuje się z innymi składnikami. Podobnie jak w płatkach róży znajdziemy w nim cenne składniki, takie jak witaminę C, flawonoidy, mikroelementy. Z tego względu bywa używany jako naturalne remedium na niektóre dolegliwości, np. trądzik, przeziębienie, problemy trawienne. Z płatków bratka można zrobić herbatę, można je dodać do deserów, napojów, sałatek, kanapek.
- Stokrotka. Ten niepozorny, lecz piękny kwiat porasta pola, łąki, ogródki. Nie ma specjalnych wymagań, dlatego wyrasta nawet w niesprzyjającym otoczeniu. Kwiaty stokrotki zawierają prozdrowotne związki: witaminę C, minerały (magnez, żelazo, fosfor, potas), flawonoidy, kwasy organiczne, beta-karoten, czy też olejki eteryczne. Nie bez powodu kiedyś były wykorzystywane przez zielarzy jako „lek” na niektóre schorzenia. Ich smak trudno określić. Niektórzy twierdzą, że jest on lekko miętowy, inni – że ma posmak rzodkiewki. Istnieje natomiast zgodność, co do tego, w jaki sposób można ich używać. Stokrotka dobrze komponuje się z warzywami, czy to surowymi, czy to gotowanymi lub pieczonymi. Można ją dodać do sałatek, kanapek, koktajli, wszelakich dań warzywnych. Jej kwiatami można wzbogacić herbatę i zimne napoje. Płatki odnajdą się także w słodkich deserach.
Kilka słów o bezpieczeństwie
Choć jedzenie kwiatów brzmi jak kulinarna przygoda, należy do tego podejść z rozsądkiem. Aby nie nabawić się problemów zdrowotnych, trzeba przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.
- Nie każdy kwiat jest jadalny. Zanim dodasz roślinę do jedzenia, upewnij się, czy jest ona jadalna. Jeśli nie ma zbyt wiele informacji o danym kwiatku, lepiej z niego zrezygnować.
- Jadalne są płatki, pręciki powinny być usunięte.
- Pozyskuj kwiaty z zaufanego źródła. Obowiązuje tu zasada taka jak przy warzywach i owocach. Jeśli roślina rośnie przy ruchliwej drodze, jest narażona na zanieczyszczenia, nie jedz jej. Lepiej też unikać roślin z publicznych parków, zwłaszcza w dużych miastach – nigdy do końca nie wiadomo, na jakie czynniki są wystawione kwiaty z takich miejsc.
- Alergicy powinni stopniowo dozować kwiaty w swojej diecie. Jeśli tylko pojawiają się niepokojące objawy, rośliny należy odstawić.
- Wiele gatunków kwiatów jest jadalnych, jednak należy zachować umiar. Spożycie dużej ilości niektórych roślin może spowodować nieprzyjemne dolegliwości pokarmowe.