Szukasz pomysłu na prostą, zdrową i odżywczą przekąskę? Wypróbuj hummus z pieczonego buraka i marchewki. Ta niepozorna potrawa w formie pasty jest źródłem pełnowartościowego białka, wszystkich najważniejszych minerałów i prawie wszystkich witamin. W dodatku w jego składzie znajdziemy same składniki odkwaszające organizm.
Przepis na hummus
Składniki:
- ciecierzyca 180 g
- 1 burak średniej wielkości
- 2 marchewki średniej wielkości
- tahini 40 g
- szczypta przypraw: soli, cynamonu, kminu rzymskiego
Przygotowanie:
- Namocz przez noc ciecierzycę, odcedź, ugotuj.
- Buraka i marchewki upiecz w temperaturze 190 stopni C do momentu aż będą miękkie (powinno to zająć około 20 minut).
- Do warzyw dodaj tahini, ugotowaną ciecierzycę i przyprawy.
- Całość zblenduj na gładką masę.
I gotowe 🙂
Skąd pochodzi hummus?
Hummus to potrawa kuchni arabskiej i kaukaskiej. Według legendy została wymyślona przez sułtana Saladyna w czasach wypraw krzyżowych. Jego wyborny smak i prostota wykonania są doceniane również w innych krajach, dzięki czemu hummus jest obecnie znany na całym świecie, zwłaszcza wśród wegetarian i wegan.
Składniki odżywcze
Podstawowym składnikiem hummusu jest ciecierzyca, tak więc pasta będzie zawierała składniki odżywcze głównie tej rośliny. Ta potrawa jest więc znakomitym źródłem białka, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, a także witamin i minerałów. Znajdziemy w nim m.in. kwas foliowy, sód, magnez, fosfor, potas, cynk, mangan, miedź, żelazo, witaminę A, C, E, K, witaminy z grupy B.
Smak i właściwości hummusu będą wzmocnione w zależności od rodzaju dodatków. Do pasty można dodać np. oliwki, suszone pomidory, buraczki, pieczoną paprykę, miętę, orzeszki pinii.
Z czym jeść hummus?
Jego miłośnicy jednym tchem wyliczą całe mnóstwo potraw, do których można go dodać. Ta pasta doskonale smakuje z każdym rodzajem pieczywa – zarówno tradycyjnym, jak i chrupkim. Znakomicie sprawdza się również jako dip do przekąsek – zarówno „suchych”, jak i warzywnych. W kuchni arabskiej hummus jest nieodłącznym dodatkiem do falafeli – kotletów z ciecierzycy. Jednak to nie jedyne jego zastosowania. Hummus jest tak uniwersalny, że skomponuje się również z:
- sałatkami (może spełniać rolę sosu)
- szaszłykami
- tortillą
- plackami ziemniaczanymi
Przepis pochodzi z ebooka portalu Salaterka.pl