Rzodkiewka jest kolejnym cennym warzywem w diecie odkwaszającej organizm. Jest ceniona za charakterystyczny smak i cenne właściwości. Zarówno korzeń rzodkiewki, jak i jej liście są jadalne i pełne dobroczynnych składników odżywczych.
Rzodkiewka i jej cenne właściwości
Rzodkiewkę można wysiewać od marca do połowy września. Szybko wschodzi, jest prosta w uprawie, urośnie nawet na balkonie w bloku. To warzywo było znane już w starożytności. Egipcjanie jadali ją, aby poprawić wzrok, trawienie i zwiększyć intelekt. Współcześnie znamy więcej jej cennych właściwości.
- Wspomaga pracę układu krążenia. Jest dobrym źródłem potasu – pierwiastka niezbędnego do prawidłowej pracy układu krążenia.
- Wzmacnia odporność. A wszystko dzięki dużej zawartości witaminy C.
- Poprawia trawienie i ułatwia odchudzanie. Zawiera błonnik, który przyspiesza trawienie, poprawia perystaltykę jelit i oczyszcza układ pokarmowy. Oprócz tego przyspiesza on metabolizm i szybko zapewnia uczucie sytości.
- Poprawia stan włosów i paznokci. Rzodkiewka jest również dobrym źródłem siarki, dlatego warto ją często jeść w przypadku problemów z paznokciami lub wypadającymi włosami.
- Pomoc przy przeziębieniu. Mało kto o tym wie, lecz sok z rzodkiewki jest skuteczny na ból gardła i uciążliwy kaszel.
- Wspomaga pracę nerek. Rzodkiewka oczyszcza również nerki i łagodzi stany zapalne i infekcje dróg moczowych.
Korzeń, liście czy kiełki?
Najczęściej w sklepach można kupić odmianę czerwoną lub różową, tymczasem inne odmiany mają kolor czarny, zielony, żółty lub biały. Rzodkiewkę najczęściej zjadamy na surowo, jako dodatek do sałatek lub twarożku.
Większość z nas zjada gorzkawy korzeń, tymczasem liście rzodkiewki są równie wartościowe i oczywiście jadalne. Można je dodawać do warzywnych koktajli, zup, sałatek, można także przygotować z nich pesto lub spożywać na ciepło (tak jak szpinak). Liście przeznaczone do jedzenia powinny być zielone, młode, bez plam. W ramach ciekawostki, warto dodać, że młode listki bez problemu można wyhodować z „resztki” rzodkiewki. Jak? O tym piszemy w artykule 10 warzyw, które odrosną z resztek.
Miłośnicy rzodkiewki mogą się również zainteresować kiełkami rzodkiewki, zwłaszcza, że ich uprawa jest bardzo prosta. Ich właściwości są bardzo podobne do właściwości samej rzodkiewki.