Francja uchodzi za kulinarny raj, a jednak jej mieszkańcy nie mają zbytnich problemów z otyłością. Porównując do innych krajów UE, takich jak Niemcy, Grecja, czy też Węgry, Francuzi są szczupli, a odsetek osób z nadwagą wynosi 15,3% (poniżej średniej unijnej). W czym tkwi sekret francuskiej diety? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych cech charakterystycznych.
Sekrety francuskiego stylu odżywiania się
- Posiłek jako źródło przyjemności. Dla Francuzów jedzenie jest celebracją życia i spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. W czasie posiłku wszystko inne może poczekać. Największy posiłek dnia, obiad, dla wielu Francuzów trwa godzinę i jest to czas poświęcony na delektowanie się jedzeniem, jego estetyką, jego smakiem. Wolne spożywanie potraw jest także istotne także dla lepszego trawienia – kęsy są dłużej przeżuwane, ponadto szybciej zauważymy uczucie sytości.
- Dużo warzyw i owoców. Warzywa i owoce królują w diecie Francuzów. Niezwykle popularne są lekkie, warzywne zupy, a niektórzy robią raz na jakiś czas oczyszczanie warzywnymi sokami.
- Mało słodyczy. Obok francuskich deserów trudno przejść obojętnie. Kluczową zasadą w dogadzaniu sobie słodkościami jest… umiar. Francuzi wiedzą, że nie utyją od jednej eklerki lub sufletu czekoladowego, o ile nie będą ich spożywać zbyt często.
- Solidne śniadanie, duży obiad, skromna kolacja. Przedstawiciele tego narodu nie mają w zwyczaju objadania się, zwłaszcza wieczorem. Głównym źródłem energii, witamin i minerałów są posiłki z pierwszej połowy dnia, natomiast w drugiej połowie dnia spożywane są nieco mniejsze i lżejsze dania.
- Woda jako główny napój. Francuzi piją sporo wody przez cały dzień, a jednocześnie słodkie, gazowane napoje idą w odstawkę.
- Jakość i wygląd. Francuzi mawiają, że 50% przyjemności z jedzenia pochodzi z jego smaku, a pozostałe 50% – z wyglądu. Kompozycja, miks kolorów, sposób ułożenia składników są równie kluczowe, co sam smak potrawy. Ponadto Francuzi dbają o wysokiej jakości składniki.
Te rozsądne zasady zdrowego stylu życia są łatwe do osiągnięcia w dorosłym życiu, dzięki edukacji żywieniowej dzieci. We Francji w wielu domach kładzie się na to duży nacisk.