Kawa sprzyja zakwaszeniu organizmu. Jednak należy zapamiętać, że dieta alkaliczna polega na stopniowym przejściu na pokarmy alkalizujące, nie na radykalnej zmianie nawyków żywieniowych. Do wszystkiego trzeba dojść stopniowo.
Pamiętaj, że każdy krok w kierunku alkalicznego stylu życia jest dobry. Nawet jeśli zredukujesz swoje spożycie kawy z 3 kubków do 1 filiżanki dziennie, to będzie duży sukces. Wraz z „zaawansowaniem” Twojej zdrowej diety, może się po prostu okazać, że nie masz potrzeby picia kawy. Energię czerpiemy z prawidłowej diety, natomiast kawa daje nam pobudzenie, ale nie regeneruje sił.
Możesz stopniowo zastępować kawę zdrowymi zamiennikami, takimi jak zielona herbata, herbatki ziołowe czy kawa z topinamburu i mniszka lekarskiego.
W jaki sposób zmniejszyć nawyk picia kawy?
Naszym zdaniem, pierwszym krokiem powinno być zapisywanie sobie, jak dużo kawy wypijasz każdego dnia. Dzięki temu będziesz wiedział, jak bardzo jesteś zagrożony zakwaszeniem organizmu i zmniejszysz ilość kawy, jaką nawykowo wypijasz.
Sama kawa ma mniejsze działanie zakwaszające niż dodatki, którymi poprawiamy jej smak. Za wszelką cenę unikaj słodzenia kawy i dodawania do niej syropów, a także mleka. Niektóre rodzaje kawy w kawiarniach mogą zawierać bardzo dużo kalorii, z uwagi na potężną ilość cukru. Z tego powodu lepiej pić kawę w domu niż w kawiarni.