Owoce od zawsze kojarzą się nam ze zdrowiem, jednak fakty mówią same za siebie – na diecie zasadowej należy ich unikać z wielu powodów.
Można je jeść tylko w pewnych sytuacjach, na przykład, gdy potraktujemy je jako awaryjne źródło energii. Jeśli jesteś bardzo zmęczony wysiłkiem fizycznym, zjedzenie owocu pozwoli odzyskać utracone kalorie. Nie zapominaj jednak, że mają one działanie zakwaszające.
Jeśli chcesz dbać o prawidłowe pH organizmu, powinieneś wyeliminować z diety wszystkie cukry, takie, jak fruktoza, sacharoza i glukoza. Mają one bardzo podobne działanie na organizm, ponieważ cukier zawsze jest cukrem, niezależnie od tego, czy pochodzi z jabłka, czy z torebki.
Owoce zawierają także błonnik, witaminy i szereg fitoskładników, ale ilość cukru, którego dostarczają dla Twojego organizmu jest tak duża, że nie powinny one wchodzić w skład codziennej diety.
Jeśli lubisz owoce, nie objadaj się nimi i bezpośrednio po ich zjedzeniu, zjedz posiłek zawierający nienasycone kwasy tłuszczowe. W pewnym stopniu zneutralizują one niekorzystne działanie cukrów.
Dlaczego cukier w diecie jest szkodliwy?
Organizm dąży do równowagi na wielu poziomach. Gdy temperatura ciała jest minimalnie wyższa od 36.6 stopni, czujemy się źle, natomiast jeśli nasze pH nie jest równe 7.365, możemy tego początkowo nie odczuć.
Nowoczesna dieta, bogata w mięso, nabiał, napoje gazowane, chipsy i słodycze, ma bardzo negatywny wpływ na stan organizmu. Prowadzi do rozchwiania równowagi kwasowo-zasadowej, co wymaga od organizmu ogromnego wysiłku, by ją przywrócić. Na pewno znasz uczucie zmęczenia po świętach lub imprezie, kiedy to za dużo zjadłeś. Powstaje ono dlatego, że w naszym organizmie zaczyna brakować minerałów o działaniu zasadowym, jak wapń, potas, magnez i sód.
Jeśli nie dbasz o swoją dietę, zmienia się środowisko wewnątrz Twojego organizmu, stając się idealnym domem dla drożdży, bakterii i pleśni. Gdy organizm jest zakwaszony, do krwi wydzielane są toksyny, które jeszcze bardziej zatruwają organizm.
Toksyny są wydzielane także przez bakterie i drożdże. Bakterie, pasożyty i drożdże żyjące w zakwaszonym organizmie, zabierają Ci składniki odżywcze z pokarmu. Przy poważnym zakwaszeniu organizmu, trudno jest zatrzymać mechanizmy, wpływające negatywnie na stan naszego zdrowia.
Cukier działa jak katalizator tych negatywnych procesów i rozregulowuje naturalne mechanizmy Twojego organizmu. Jeśli jesz cukier, to tak, jakbyś dolewał benzyny do ognia. Cukier znacznie przyśpiesza proces zatruwania organizmu i jest przyczyną poważnego stresu komórkowego.
Czy cukier z owoców jest lepszy od innych rodzajów cukru?
Niestety nie. Cukier to cukier. Nie ma znaczenia, skąd pochodzi cukier w Twojej diecie – zawsze wpływa on niekorzystnie na równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Cukier z paczki, cukier w owocach, z miodu czy czekolady, będzie bardzo niekorzystny dla organizmu. Różne rodzaje cukru wchłaniają się w odmiennym tempie, jednak nie ma to znaczenia, jeśli chodzi o narastające zakwaszenie organizmu.
Z tego powodu, powinieneś jak najszybciej skończyć z jedzeniem cukru. Każda odmiana cukru, ma bardzo negatywny wpływ na organizm, a owoce, zawierają go bardzo dużo. Czy sok owocowy jest zdrowszy? Soki owocowe (niezależnie od tego, czy są dosładzane, czy nie) zawierają wysoko skoncentrowane owoce. Niestety, ale są one pozbawione błonnika, a zawierają znacznie więcej cukru niż same owoce. Z tego powodu działają gorzej na organizm, dlatego należy ich unikać.
Owoce mogą wydawać się zdrowe, ale tylko wtedy, gdy porównasz jabłko z batonem czekoladowym. Jabłko zawiera nieco witamin i minerałów, których nie ma batonik. Jeśli przyjrzymy się temu obiektywnie, to jest to wybór między mniejszym i większym złem.
Które owoce można jeść bez obaw?
Istnieje wiele owoców, które zawierają mało cukru i dlatego można je jeść do woli. Są to:
- pomidory,
- awokado,
- cytryny,
- limonki,
- grapefruity;
Wykazują one działanie alkalizujące i dostarczają wielu pozytywnych składników. Cytryny mają działanie odkwaszające mimo tego, że są kwaśne. Zakwaszenie ma niewiele wspólnego ze smakiem czy ilością kwasów owocowych. W przypadku owoców, liczy się jedynie ilość węglowodanów. Cytryny i limonki zawierają mało cukru, a jednocześnie są bogatym źródłem minerałów o działaniu alkalicznym, jak potas.