Biały cukier jest nazywany białą śmiercią białego człowieka – ze względu na szkodliwe działanie. Spożycie cukrów prostych rośnie z roku na rok, a grupą najbardziej narażoną na jego negatywny wpływ są dzieci. Zamiłowanie do słodkiego smaku jest czymś naturalnym, jednak staje się coraz bardziej niebezpieczne z tego względu, że cukier prosty jest dodawany do bardzo wielu produktów spożywczych. W jakich produktach znajdziemy cukier? Jak można go unikać? O tym w poniższym artykule.
Jak nadmiar cukru wpływa na organizm?
Spożywanie dużej ilości cukru powszechnie kojarzy się z nadwagą, otyłością i próchnicą. Jest to oczywiście prawda, lecz biały cukier sieje dużo większe spustoszenie. Ta niepozorna substancja jest odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za takie problemy jak:
- zakwaszenie organizmu,
- cukrzyca typu II, insulinooporność,
- choroby układu krążenia, w tym nadciśnienie, miażdżyca,
- stany zapalne,
- osłabienie apetytu i mniejsza tolerancja dla zdrowych produktów.
Do tych produktów dodaje się cukier…
Chociaż powszechnie obecność cukru kojarzy się z produktami typowo słodkimi (czekolady, batoniki, pączki), to znajdziemy go w bardzo wielu produktach spożywczych. Powinniśmy uważać na:
- słodkie, gazowane napoje, napoje energetyzujące, niektóre soki,
- słodzone produkty zbożowe śniadaniowe,
- wypieki, ciasteczka, czekolady, batoniki,
- syropy, dżemy, galaretki,
- jogurty smakowe, musy owocowe,
- sosy sałatkowe,
- pieczywo,
- dania typu instant,
- niektóre wędliny i przetwory mięsne,
- sosy, ketchupy, musztardy, majonezy,
- desery mleczne.
Pod jakimi nazwami może ukrywać się cukier?
Jak widać, na cukier można trafić kupując bardzo niepozorne produkty. Dlatego, aby ograniczyć jego spożycie, trzeba wyeliminować z diety niektóre produkty i zwracać uwagę na etykiety produktów. Cukry proste mogą być różnie oznaczone, a do danego produktu może być dodany nie tylko biały cukier. Inne nazwy, pod którymi może kryć się ta substancja to:
- cukier trzcinowy,
- fruktoza,
- glukoza,
- sacharoza,
- syrop glukozowo-fruktozowy,
- syrop/cukier kukurydziany.
Jaka jest bezpieczna ilość cukru dla zdrowia?
Aby zapobiec negatywnym konsekwencjom zdrowotnym, powinniśmy ograniczyć spożycie cukru. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dorosły człowiek może spożyć maksymalnie 25 g, czyli około 5 łyżeczek. Do tej wartości wlicza się oczywiście „cukier dodany”, czyli cukier ukryty w wyżej wymienionych produktach.