Cykoria to warzywo, które zbyt często nie ląduje na talerzach Polaków. A szkoda, bo znakomicie potrafi zadbać o ciało i umysł. Jej właściwości doceniali już starożytni. Jadali ją Egipcjanie i Grecy, jest znana jako jedna z najstarszych roślin wymienianych w literaturze. Co takiego daje cykoria? Jakie są jej właściwości? O tym w poniższym artykule.
Właściwości i składniki odżywcze
W cykorii znajdziemy wiele cennych składników odżywczych, między innymi witaminę A, C, E, K, witaminy z grupy B, sód, fosfor, magnez, potas, wapń, żelazo, cynk, mangan, selen, siarkę, a także związki o działaniu antyrakowym i przeciwutleniającym. To między innymi te związki sprawiają, że cykoria jest tak cenna:
- Działa korzystnie na układ pokarmowy – pobudza apetyt, usprawnia pracę wątroby, poprawia trawienie.
- Wspomaga odchudzanie – cykoria przyspiesza spalanie tłuszczu.
- Znakomicie oczyszcza organizm z toksyn i odkwasza go.
- Wzmacnia układ odpornościowy.
- Wspomaga pracę układu krwionośnego, zmniejszając poziom „złego” cholesterolu, który jest przyczyną miażdżycy i wysokiego ciśnienia krwi.
- Poprawia wygląd i koloryt skóry.
- Jest niskokaloryczna – jedna „główka” to około 30 kcal.
Cykoria a ochrona antynowotworowa
Do dobroczynnych właściwości cykorii należy zaliczyć również działanie antynowotworowe. Niektóre badania pokazują, że ekstrakt z cykorii redukuje nowotwory w różnych stadiach rozwoju. Przyczyniają się do tego najprawdopodobniej fruktany, czyli związki o działaniu antynowotworowym i przeciwutleniającym. Ponadto znajdziemy w niej polifenole i fitochemikalia zapobiegające niektórym rodzajom nowotworów, np. piersi i jelita grubego.
Kawa z cykorii
Czy wiesz, że popularna kawa inka zawiera w swoim składzie m.in. prażony korzeń cykorii? Dzięki niej możemy cieszyć się napojem będącym świetną alternatywą dla tradycyjnej kawy. Kawa z cykorii nie podrażnia żołądka, nie zakwasza, w dodatku ma zbawienny wpływ na organizm (poprawia perystaltykę jelit, przyspiesza przemianę materii, poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci).
Cykoria w kuchni
Cykorię najlepiej spożywać na surowo, jako składnik sałatek i surówek. Świetnie pasuje do innych warzyw, jabłek, gruszek, orzechów, serów i wędlin. Kupując cykorię, wybieraj główki o jasnej barwie, ponieważ zielone listki są sygnałem, że warzywo będzie gorzkawe.