Jakie funkcje w naszym organizmie odgrywa śledziona i co powoduje jej powiększenie (splenomegalię)?
Śledziona jest umiejscowiona tuż pod klatka piersiową, w górnej lewej części brzucha. Stanowi część układu limfatycznego i działa jako sieć odpływowa, która ochrania organizm przed kwasami.
Białe krwinki, powstałe w śledzionie z czerwonych krwinek, pochłaniają bakterie, martwe tkanki czy ciała obce i usuwają je z krwi w czasie jej przepływu przez śledzionę a następnie neutralizują. Ponadto śledziona jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego poziomu białych i czerwonych krwinek w organizmie oraz sprawuje funkcję „filtra” krwi, usuwając z niej wszelkie nieprawidłowe komórki.
Standardowo śledziona ma wielkość pięści. Jednak kwasy metaboliczne mogą odpowiadać za jej powiększenie – od lekkiego opuchnięcia nawet do kilkukrotnego powiększenia.
Należy pamiętać, że powiększenie śledziona nie zawsze oznacza problemy. Kiedy pojawia się lekkie powiększenie, oznacza to, że śledziona ciągle wykonuje swoją pracę, tyle, że przejawia cechy nadczynność, np. czasami śledziona wykazuje nadmierną aktywność w usuwaniu i utylizacji krwinek. Jest to tzw. hipersplenizm, czyli zespół dużej śledziony. Przypadłość ta ma wiele przyczyn np. zbyt wiele płytek krwi produkowanych przez organizm czy inne zaburzenia krwi.
Splenomegalia może być spowodowana przez np. marskość wątroby oraz wszelkie inne schorzenia wątroby, choroby krwi charakteryzujące się nieprawidłową budowa komórek krwi, problemy z układem limfatycznym oraz inne nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem jelit.
Oto kilka typowych przyczyn powiększonej śledziony:
- mononukleoza
- zakażenia pasożytnicze np. toksoplazmoza
- zakażenia bakteryjne np. zapalenie wsierdzia
- nowotwory
- białaczka – nowotwór krwi
- chłoniaki – nowotworowe stany tkanki limfatycznej np. choroba Hodgkina
Inne przyczyny powiększenia śledziony:
- choroby zapalne np. reumatoidalne zapalenie stawów czy sarkoidoza
- urazy i uszkodzenia powstałe w czasie uprawiania sportów kontaktowych
- nowotwory, które dały przeżuty do śledziony
- torbiele – niezłośliwe zmiany wypełnione płynem
- ropnie spowodowane przez zakwaszenie organizmu
Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma powiększoną śledzionę. Wszystko przez to, że nie daje ona praktycznie żadnych objawów. Stan powiększenie śledziony w większość przypadków zostaje stwierdzony podczas badania fizykalnego.
Kiedy możesz przypuszczać, że Twoja śledziona jest powiększona?
- kiedy nie jesteś w stanie zjeść dużego posiłku
- masz ciągłe uczucie dyskomfortu, przejedzenia
- odczuwasz ból w górnej części brzucha, który może promieniować w stronę lewego ramienia
Aby potwierdzić przyczynę powiększenia śledziony pacjent może potrzebować testów diagnostycznych. Mogą one obejmować badania krwi, USG oraz wszelką inną diagnostykę medyczną.
Pomimo tego, że powiększona śledziona nie daje praktycznie żadnych niepokojących objawów, to jej powiększenie może świadczyć o wielu niebezpiecznych schorzeniach. Trzeba pamiętać o tym, że istnieje tylko jedna choroba – zakwaszenie organizmu, a jedynym sposobem, aby z nim walczyć, jest alkalizacja.