Szeroko pojęta ochrona środowiska jest jednym z priorytetów współczesności. Dostrzega to coraz więcej konsumentów, producentów, polityków. Dlatego w najróżniejszych dziedzinach można dostrzec ukłon w stronę szeroko rozumianej ekologii. Oto kilka ciekawych pomysłów i rozwiązań 2020 roku.
Biodegradowalne opakowania
Choć biodegradowalne opakowania same w sobie nie są już nowością, to każdego roku przybywają nowe, ciekawe modele. Mają w tym udział także polscy naukowcy. Dr inż. Ewelina Jamróz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie opracowała recepturę naturalnej folii – trwałej, nietoksycznej, ulegającej szybkiej biodegradacji (w ciągu około miesiąca). Jej głównymi składnikami są wielocukry z alg czerwonych i żelatyna (białka). Opracowany produkt jest nie tylko przyjazny środowisku. Zapakowane w bio-folię produkty dłużej pozostają świeże i wolne od działania drobnoustrojów. W niedalekiej przyszłości może stać się ona świetną, ekologiczną alternatywą plastikowej folii.
Superenzym rozkładający plastik
Plastik to materiał, który kilkadziesiąt lat temu rozbudził duże nadzieje. Jest on lekki, tani, ma szerokie możliwości zastosowania. Niestety, ciemną stroną plastiku jest jego niebywale długi rozkład (nawet kilkaset lat) i słaby recykling. Specjaliści szacują, że od 50 lat, czyli od momentu, gdy ruszyła masowa produkcja tworzyw sztucznych, świat wyprodukował ich łącznie 9,1 mld ton. Większość trafiła na wysypiska śmieci i do środowiska. Zrozumiałe jest więc, że naukowcy próbują znaleźć sposób na poradzenie sobie ze stale rosnącą górą śmieci. Jednym z takich sposobów jest enzym, który rozkłada plastik w ciągu zaledwie kilku dni. W planach jest udoskonalenie enzymu w taki sposób, aby umożliwił recykling ubrań.
Trend Zero Waste przybierający na sile
Zero waste i less waste to niezwykle pozytywne trendy, których celem jest ograniczenie produkcji śmieci i szeroko pojętych odpadów. W ich centrum znajduje się 5 głównych zasad:
- Reduce (ograniczaj), czyli zmniejsz ilość przedmiotów/produktów, z których na co dzień korzystasz.
- Refuse (odmawiaj), czyli nie przyjmuj zbędnych rzeczy, np. ulotek na mieście, reklamówek w sklepie, słomek plastikowej w knajpie.
- Reuse (używaj ponownie), czyli zamiast wyrzucać nadaj rzeczom nowe życie.
- Recycle (przekaż na recykling), czyli staraj się segregować śmieci w domu.
- Rot (kompostuj), w domu lub wyrzucaj roślinne odpadki do odpowiednich pojemników na śmieci.
I choć trend zero waste oraz less waste pojawił się ładnych parę lat temu, coraz częściej przyłączają się do niego znane marki. I tak na przykład firma Ikea zapowiedziała otwarcie sklepu z używanymi meblami, ich wynajem oraz recykling. Z kolei marki odzieżowe, np. Zalando, wprowadzają funkcje sprzedaży i zakupu rzeczy używanych.