Zakwaszenie organizmu na początku może objawiać się „niewinnymi” dolegliwościami takimi jak zmęczenie, bóle głowy, częste przeziębienia, problemy trawienne. Jednak narażenie organizmu na długotrwałe zakwaszenie może przerodzić się w szereg poważniejszych dolegliwości. Jakich? O tym w dzisiejszym artykule.
Zakwaszenie organizmu a choroby
ALERGIE
Żadna inna choroba nie charakteryzuje się tak szybkim przyrostem liczby nowych przypadków jak alergie. Nic w tym zresztą dziwnego, gdyż proces ten przebiega równolegle z rozpowszechnianiem się chemikaliów w środowisku. U niemal każdego alergika występuje zwiększone magazynowanie szkodliwych produktów przemiany materii i kwasów w organizmie. Dlaczego tak się dzieje, nie wyjaśniono jeszcze dokładnie.
CHOROBY REUMATYCZNE
Reumatyzmem określa się różne, przeważnie bolesne schorzenia aparatu ruchu. Ich przyczyn medycyna akademicka nie zdołała jeszcze całkowicie wyjaśnić. Eksperci do spraw zakwaszenia widzą przyczynę zmian i bólów reumatycznych w odkładających się w organizmie kwaśnych odpadach.
W przypadku wszystkich schorzeń reumatycznych trzeba zwracać uwagę na zrównoważony bilans kwasów i zasad dostarczanych z pożywieniem. Należy unikać zwłaszcza produktów mięsnych i rybnych, natomiast w jadłospisie powinno się znaleźć więcej ziemniaków oraz warzyw i owoców.
CHOROBY SKÓRY
Fachowe pojęcie, jakim określa się choroby skóry – dermatozy – obejmuje setki różnych dolegliwości. Organizm próbuje pozbyć się nadmiaru kwasów również przez skórę. Same w sobie gruczoły potowe mają zdolność wydalania kwasów, lecz przy zbyt dużej ich ilości również skóra jest przemęczona. Szybko wytwarza się wówczas kwaśne środowisko. Wrażliwe partie skóry reagują na nie wysypką, podrażnieniem i chorobami, których pochodzenia nie da się ustalić.
WYCZERPANIE
Pobudzany stale przez zakwaszenie współczulny układ nerwowy powoduje siłą rzeczy wyczerpanie i zmniejszenie sprawności organizmu. Nic zatem dziwnego, że nowe choroby cywilizacyjne, jak na przykład wywołany długotrwałym stresem zespół przewlekłego zmęczenia (CFS – ang. chronic fatigue syndrome), idą w parze z zaburzeniami układu odpornościowego i wyczerpaniem. Długotrwały stres jest bowiem jedną z najpoważniejszych przyczyn zakwaszenia organizmu.
ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO
Jeśli w organizmie panuje niedobór zasad, to również środowisko w jelicie nie jest zasadowe, a więc nie ma warunków koniecznych do naturalnego trawienia. Wskutek tego nasze enzymy trawienne działają źle lub nie działają wcale. Przy niedoborze zasad procesy trawienne nie przebiegają prawidłowo i nie dochodzi do pełnego metabolizowania substancji odżywczych. W ich trakcie uwalniane są między innymi trujące produkty przemiany materii, które mogą pociągać za sobą wiele szkodliwych skutków, takich jak grzybice, zaburzenia flory jelitowej i wzdęcia, a także podrażniać błonę śluzową jelit, wywołując stany zapalne.
Więcej chorób związanych z zakwaszeniem przedstawia książka Zdrowe odkwaszanie >>