Brukselka to zielone warzywo kapustne, które jest skrzyżowaniem jarmużu i kapusty głowiastej. Chociaż niektórych może odstraszać jej charakterystyczny zapach (który tak na marginesie można zmniejszyć), to jednak warto dać jej szansę. Brukselka jest cennym źródłem wielu składników odżywczych, a jej właściwości powinni docenić nie tylko miłośnicy zdrowego odżywiania.
Właściwości brukselki
To niepozorne warzywo jest źródłem wielu cennych składników odżywczych. Znajdziemy w niej przede wszystkim dużo witaminy C. W 100 g będzie to około 85 mg, co przekracza dzienne zapotrzebowanie na ten składnik u kobiet i niemalże w pełni pokrywa dzienne zapotrzebowanie u mężczyzn. Oprócz tego znajdziemy w niej duże ilości witaminy K1 i witaminy A. Porcja brukselki zapewnia również znaczące ilości witamin z grupy B, a także minerałów, m.in.: wapnia, magnezu, fosforu, żelaza, potasu, cynku, miedzi oraz manganu. To zielone warzywo jest również dobrym źródłem błonnika, antyoksydantów i związków fitochemicznych, które są aktywne przeciwnowotworowo (sulforafan, polifenole i glukozynolany). Między innymi dzięki tym składnikom brukselka:
- Oczyszcza i odkwasza organizm.
- Stanowi ochronę przed niektórymi rodzajami nowotworów (np. płuc, przełyku, żołądka, jelita grubego). Należy do grupy najlepszych warzyw antyrakowych >>
- Wspomaga pracę układu pokarmowego (np. zapobiega zaparciom, chroni przed nowotworami tego układu).
- Pomaga w odchudzaniu. Jest niskokaloryczna, zawiera mało tłuszczu, ale dużo błonnika i białka, dzięki czemu zapewnia na długo uczucie sytości.
- Wykazuje działanie antyoksydacyjne – neutralizuje działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za wiele chorób i szybki proces starzenia się organizmu.
- Wspomaga pracę układu odpornościowego.
Brukselka w kuchni
Brukselka świetnie smakuje gotowana, pieczona i grillowana. Najważniejsza zasada w przyrządzaniu brukselki brzmi – nie rozgotowywać. Wtedy traci swoje cenne właściwości, jest nieapetyczna, a charakterystyczny aromat nasila się jeszcze bardziej.
Brukselka świetnie się prezentuje w towarzystwie innych warzyw, a także grzybów, serów, orzechów oraz ryb. Można z niej przygotować zupę krem, obgotować i obsmażyć z bułką tartą (tak jak kalafior), zapiekać z różnymi sosami lub dodawać do sałatek.
Jak usunąć charakterystyczny aromat brukselki?
Tak, jak wspomnieliśmy, gotowana brukselka wydziela zapach, który może zniechęcać. Czy coś można z tym zrobić? Przede wszystkim – nie rozgotowywać. Można również do gotującej się brukselki dodać niewielką ilość mleka lub cynamonu – zapach powinien się zmniejszyć lub zupełnie zniknąć.
Przeciwwskazania
Mimo wielu dobroczynnych właściwości, niektórzy powinni uważać na spożywanie brukselki. To warzywo może powodować silne wzdęcia lub gazy. Jeśli ktoś ma z tym problemy, nie powinien często jego jadać. Poza tym ma ono lekkie działanie wolotwórcze, przez co osoby z niedoczynnością tarczycy również nie powinny się nim często zajadać.