Brokuły i ich kiełki zawierają mnóstwo witamin i minerałów. Warto zapoznać się z właściwościami brokułów, ponieważ mają one wyjątkową moc.
Zalety brokułów
Brokuły i inne rośliny z rodziny krzyżowych zawierają sulforafan, który ma działanie przeciwnowotworowe. Powoduje on aktywację enzymów wspomagających usuwanie szkodliwych substancji z organizmu. Badania wpływu tej substancji, prowadzone na zwierzętach i ludziach wskazały, że częste jedzenie brokułów znacznie zmniejsza ryzyko powstawanie nowotworów.
Oczyszczanie organizmu
Brokuły są znane z tego, że skutecznie oczyszczają organizm z wolnych rodników i toksyn. Pomaga to w zmniejszaniu ryzyka powstawania nowotworów. Badania wykazały, że jedzenie aż 28 porcji różnych warzyw tygodniowo obniża ryzyko raka prostaty o 35%. Jedzenie brokułów jest znacznie skuteczniejsze, bo 3 porcje tygodniowo zmniejszają ryzyko powstania nowotworu o 44%. Im więcej brokułów będziesz ich spożywał, tym lepiej.
Kupując brokuły, upewnij się, że są to warzywa hodowane w organiczny sposób. Najlepiej jest je gotować na parze przez krótki czas. Ta metoda nie tylko zachowuje najwięcej składników odżywczych, ale także znacznie zwiększa ich dostępność.
Kiełki brokułów są jeszcze bardziej wartościowe – masz pewność, że są uprawiane w dobrych warunkach, bo hodujesz je samemu w domu. Zawierają one od 10 do 100 razy więcej substancji aktywnych niż dojrzałe brokuły.
Brokuły dla zdrowia żołądka
Inne badania wykazały, że brokuły są przydatne w przypadku zakażenia Helicobacter pylori. Ta bakteria wywołuje u człowieka wrzody żołądka. Sulforafan pozwala wyeliminować tę bakterię równie skutecznie, co antybiotyki. Aby poczuć różnicę, należy spożywać 100 gram kiełków brokułów dziennie.
Pomoc dla skóry
Brokuły wspomagają komórki skóry, które zostały uszkodzone przez słońce. Ekstrakt z brokułów pomaga w usuwaniu komórek mogących się w przyszłości przekształcić w komórki nowotworowe i przyśpiesza regenerację skóry.