Pytanie: Czy negatywne emocje mogą mieć wpływ na pH organizmu? Czy mają wpływ na nasze zdrowie?
Dr Robert O. Young: Według mojej teorii istnieje tylko jedna choroba i ma ona związek z naszym odżywaniem – to wszystko oddziałuje zarówno na naszą fizjologię, jak także na naszą psychikę. Nasza mentalna kondycja ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia w wieloraki sposób. Kiedy nasza psychika jest na skraju wyczerpania, organizm podczas przemian metabolicznych może zacząć wytwarzać więcej kwasów, niż ilość jaka zawiera się w jedzeniu, które spożywamy.
Prawda jest taka, że nasza mentalna kondycja oraz myśli, na których się skupiamy są w stanie uruchomić produkcję dwukrotnie lub nawet trzykrotnie większej ilości kwasów, niż ta którą przyjmujemy w kwasowych pokarmach, takich jak nabiał i białka zwierzęce. Stąd wniosek, że sposób myślenia naprawdę ma ogromne znaczenie.
Myśli i słowa, stają się żywą materią, która wpływa na naszą fizjologię pozytywnie lub negatywnie. Cały ten proces ma swoje biologiczne wytłumaczenie – ażeby pojawiła się myśl, mózg potrzebuje energii. Dalsze koncentrowanie się na tej samej myśli pochłania kolejne pokłady energii oraz wytwarza produkt uboczny jakim jest kwas. Jeżeli kwasy związane z metabolizmem nie są usuwane z organizmu czterema drogami eliminacji – poprzez oddawanie moczu, pocenie się, oddychanie oraz defekację – wtedy „kwasowy produkt” naszych myśli gromadzi się w tkance tłuszczowej oraz łącznej. To wszystko prowadzi do występowania wszelkiego rodzaju objawów takich jak np.: toczeń, fibromialgia, artretyzm, bóle mięśniowe, wyczerpanie, zmęczenie, otyłość, rak piersi, rak prostaty, niestrawność, kwaśny refluks żołądkowy, zgaga, zawał serca … lista nie ma końca.
Przykładowo jeżeli zmagasz się z przygnębieniem i depresją, a twoje myśli cały czas oscylują wokół nieprzyjemnych doświadczeń, nie możesz przestać się martwić – twoim organizmem rządzą emocje, czyli „energia w ruchu”. Ludzie, którzy kierują się emocjami, używają całej swojej energii – czasem ze skutkiem negatywnym, czasem pozytywnym. W obu przypadkach energia nie ginie, co przyczynia się do intensywnej produkcji kwasów. Proces ten jest szybszy, niż wtedy, gdy zużywamy naszą energię na jogging czy inne ćwiczenia fizyczne.
Konsekwencją negatywnego-kwasowego myślenia jest aktywacja zasadowego systemu ochronnego, który będzie neutralizował wyprodukowane kwasy. W prosty sposób, zasadowe pH krwi oraz tkanek zapewniają nam również pozytywne emocje takie jak miłość, spokój, nadzieja, wiara i przebaczenie. Gniew, uraza czy strach – to z kolei emocje, które powodują zakwaszenie organizmu, a prawdopodobnie najpotężniejszą i najbardziej kwasową z nich jest strach przed nieznanym. Szkody dla organizmu tak ogromne, jak te, które powodowane są strachem, mogą uniemożliwić skuteczną kurację, nawet jeżeli przestawiłeś się na zasadowy sposób odżywiania.
Teraz pewnie zadajesz sobie pytania: „Czy styl życia CudpH i alkaliczna dieta nie działają? Czy zawsze musi chodzić o coś, czego jeszcze nie robię? Dlaczego czuję się, tak jak się czuję? Czy odżywiam się właściwie? Czy piję dobrą wodę? Chyba nie mam takiego rodzaju zdrowia i energii, dlaczego?” Powodem są negatywne-kwasowe myśli, które zżerają Cię od środka. Dowieść temu twierdzeniu mogą opublikowane wyniki badań, które wykazują że ponad 80% zawałów serca zaczyna się od gwałtownej emocji.
Pytanie: Możemy zatem uzasadnić twierdzenie, że negatywne emocje mają wpływ na sposób w jaki się czujemy oraz przebieg naszego leczenia – czy znaczy to, że człowiek przytłoczony negatywnymi emocjami będzie miał realną szansę na powrót do zdrowia w przypadku chorób tak wyniszczających jak rak czy choroby serca?
Dr Young: Musimy porzucić stan negatywnych emocji, żeby mieć jakąkolwiek realną szansę na wyjście z poważnych dolegliwości.
Natomiast, muszę podkreślić – że osoba, która poważnie zobowiązuje się zmienić swój sposób myślenia, ale zaczyna ten proces nie pozbawiona przecież strachu, gniewu czy przygnębienia w zupełności, stopniowo zaczyna alkalizację i dostaje więcej energii od organizmu.
Kiedy zaczynasz czuć się lepiej, zaczynasz myśleć bardziej pozytywnie, a właściwe nastawienie przekłada się na słuszne czyny. Twoje emocje przestają odgrywać tak ogromną rolę, gdy podejmujesz świadomą decyzję, decyzję o tym, żeby przejść na alkaliczną dietę i żyć zgodnie z trybem życia Cud pH.
Wracasz na ścieżkę zdrowia i po drodze doświadczasz kolejnych małych cudów, zaczynasz czuć się lepiej, myślisz bardziej pozytywnie, aż w pewnym momencie zapominasz o swoim przygnębieniu. Zapominasz o tym, że byłeś zdenerwowany, przestraszony, przede wszystkim zapominasz, co w ogóle było przedmiotem twoich obaw. Po co się na tym skupiać, skoro czujesz tak wyśmienicie.
Wreszcie masz pod kontrolą swoje emocje, czyli kontrolujesz całą swoją energię. Żyjąc zgodnie z alkalicznym trybem życia i odżywiania, jesteś panem swojego ciała i umysłu.
Pytanie: A jeżeli osoba przestrzegająca alkalicznej diety w 100%, wciąż czuję się przytłoczona negatywnymi emocjami – czy płyny jej organizmu zachowują alkaliczne pH? Czy negatywne emocje niszczą efekty stuprocentowo alkalicznej diety?
Dr Young: Na całe szczęście alkaliczna dieta będzie w stanie utrzymać taką osobę przy życiu, chociaż negatywne-kwasowe emocje naprawdę mogą spowodować śmierć! Zasadowe żywienie musi być podstawą zdrowia fizycznego i psychicznego. Bez jedzenia można przeżyć około 40 dni, bez picia 4 dni, bez powietrza około 4 minuty, ale bez nadziei nie dać się żyć ani sekundy. Nadzieja, którą dają Cud pH i alkaliczna dieta, pozwala Ci oddychać lepszym powietrzem, pić odpowiedni rodzaj wody, odżywiać się zgodnie z właściwą dietą. Dzięki tym pozytywnym emocjom, zaczynasz czuć się lepiej.
Pytanie: Co ma większy wpływ na zakwaszenie organizmu – jedzenie czy emocje?
Dr Young: Z całą pewnością emocje! Tak jak wspomniałem wcześniej, emocje to energia w ruchu. Produktem ubocznym energii zużytej na emocje są kwasy.
Kiedy przychodzi do mnie pacjent zdominowany przez negatywne emocje, wszystkie płyny jego organizmu, wliczając w to krew będą wskazywały spadek pH, nawet jeżeli pacjent stosuje się do alkalicznej diety. Ażeby zapanować nad kwasowością, którą wywołują emocje, taki człowiek będzie musiał doprowadzić swoją krew i tkanki do poziomu hiper-zasadowości. Hiper-alkalizacja to niezbędny krok, który zbalansuje nadwyżkę kwasów wyprodukowanych przez negatywne emocje i da mu z powrotem zdrowie, energię, nadzieję, spokój, harmonię i miłość.
Pytanie: Czy nasze emocje mogą spowodować raka?
Dr Young: Absolutnie tak! Często powtarzam, że przyczyna raka sprowadza się do jednego czteroliterowego słowa – KWAS. Będąc skoncentrowani na negatywnych emocjach takich jak gniew, chęć zemsty, nienawiść, smutek czy depresja; produkujemy kwasy, które wpływają na naszą przemianę materii i mogą spowodować każdy rodzaj nowotworowej zmiany w komórkach naszego ciała.
Wszystkie kwasy powinny być usuwane poprzez wydalanie moczu, pocenie się, defekację i oddychanie, w przeciwnym razie będą odkładać się w komórkach naszego ciała, które obarczone tą nadwyżką mogą zmieniać się w kierunku nowotworów. Przedsiębiorstwa farmaceutyczne produkują leki, które dają nam jedynie złudzenie poprawy zdrowia, ale nie są w stanie pozbyć się za nas kwasów z naszego organizmu.
Mój wiceprezes ds. korporacji, John Baird, zwrócił mi uwagę na artykuł, który ukazał się w czasopiśmie “Medical Breakthroughs” pod tytułem „Lekarstwo na stres”. Biorąc pod uwagę, jak ogromny wpływ na kurację raka mają emocje oraz zakwaszenie organizmu, John był szczególnie zainteresowany częściami mózgu o łacińskich nazwach ganglia basales oraz corpus amygdaloideum, które charakteryzują się unikatową biochemią.
Ta ostatnia to ciało migdałowate, a jego konkretne obszary aktywują się poprzez kwas i cukier. John zastanawiał się czy dieta Cud pH nie byłaby lepszym rozwiązaniem, niż leki, które całkowicie deaktywują ciało migdałowate. W dalszych rozważaniach John stwierdził, że podczas poszukiwań substancji, która byłaby remedium na wszystko, znajdujemy i tworzymy co raz to nowe problemy. Wygląda to jak jeden krok naprzód i trzy do tyłu.
Wiemy, że ADHD jest ściśle powiązane z zasadowym porządkiem, i że hiperaktywność jest przyporządkowana funkcjom ciała migdałowatego. Z tego wynika, że zasadowy tryb życia redukuje stres.
John ma absolutną rację – alkaliczny tryb życia i dieta uspokajają umysł, a poprzez to emocje. Mniej stresu, to mniej kwasu, a mniej kwasu to mniej chorób.
Dowiedz się więcej o tym jak negatywne-kwasowe emocje wpływają na umysł i ciało, przeczytaj książkę Próbowałam już wszystkiego, żeby schudnąć… Przełomowy program odchudzający – cud równowagi pH