Zioła są mile widziane na diecie zasadowej. Napary ziołowe mogą z powodzeniem zastąpić czarną herbatę, ponieważ nie zakwaszają one organizmu i mają cenne prozdrowotne składniki. Ponadto są łatwo dostępne (niektóre można zebrać podczas spacerów po lesie, łąkach itp.) i tanie. Czerwiec jest jednym z najbardziej urodzajnych miesięcy pod względem zbioru ziół. W tym czasie można przygotować całkiem pokaźną domową apteczkę. Oto kilka przykładów wartościowych roślin dostępnych w czerwcu.
Czerwcowe zioła
Ciepłe, słonecznie dni sprzyjają rozwojowi roślin. Według opinii niektórych zioła zebrane w tym czasie mają największą moc. Czy rzeczywiście tak jest? Najlepiej przekonać się o tym osobiście, zbierając na przykład:
- Ziele dziurawca. Napar z tej rośliny poleca się przy stanach depresyjnych, stanach obniżonego nastroju, lęku, napięciach, stresie. Dziurawiec to również bogate źródło flawonoidów – związków o wszechstronnym i dobroczynnym działaniu na organizm. Dzięki nim roślina spowalnia proces starzenia się organizmu, chroni go przed rozwojem wielu chorób. Ponadto wpływa korzystnie na układ krążenia i pokarmowy.
- Kwiaty lipy. Może je stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Stosowane wewnętrznie są ogromną pomocą przy grypie i przeziębieniu, problemach ze snem, czy też problemach pokarmowych. Natomiast stosując napary zewnętrznie, można poradzić sobie z obrzękami oczu, zapaleniem spojówek i powiek, podrażnieniami na skórze, czy też przetłuszczaniem się włosów.
- Kwiaty czarnego bzu. Ładnie wyglądają, pięknie pachną i są tak wartościowe! Od dawien dawna używa się ich przy infekcjach (działają wykrztuśnie, napotnie, rozrzedzają katar), w celu wzmocnienia odporności, oczyszczania organizmu. Ponadto przyspieszają przemianę materii, działają moczopędnie, uśmierzają bóle (w tym bóle głowy), czy też działają korzystnie na układ krwionośny. Stosowane zewnętrznie łagodzą stany zapalne skóry.
- Kwiat lawendy. To nie tylko przepiękna roślina ozdobna. To także przyprawa, zioło lecznicze i popularny dodatek do kosmetyków. Jako przyprawa jest chętnie stosowana w kuchni francuskiej, włoskiej i hiszpańskiej. Wchodzi ona w skład ziół prowansalskich, tak więc jeśli używasz tej przyprawy, to już teraz korzystasz z jej właściwości. Lawendę stosuje się jako środek na uspokojenie i problemy żołądkowe (Przyspiesza trawienie, łagodzi kolki, wzdęcia, poprawia apetyt).
- Liść maliny. Czerwcowe zioła to także liść maliny. Roślina ta od dawna jest stosowana w medycynie ludowej jako naturalny środek stosowany przy przeziębieniu i innych infekcjach. Napar z suszonych liści malin działa przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie. Pomaga złagodzić ból gardła, kaszel i skutecznie rozgrzewa.
Inne zioła
Czerwiec to także czas na miętę – dziką i pieprzową. Aromatyczne listki mięty warto dodać do lemoniady i innych napojów, deserów i innych dań. Ten miesiąc jest najlepszy na zbiór liści mięty do suszenia. Roślina wzmaga apetyt i poprawia trawienie, wspomaga odkwaszanie i oczyszczanie organizmu, posiada też inne cenne właściwości (zobacz: Mięta – doskonały środek zobojętniający niebezpieczne kwasy >>). Początek lata to także świetny moment na zbiór koszyczków rumianku. Te piękne kwiatki regulują poziom cukru we krwi, poprawiają trawienie, łagodzą bóle miesiączkowe, wspomagają leczenie infekcji dróg moczowych i wykazują inne cenne właściwości. Do czerwcowych ziół zalicza się też liść morwy, szałwii, nasturcji, babki płesznik, babki lancetowatej, ziele mniszka, piołunu, tymianku, melisy.