Zakwaszenie organizmu pojawia się powoli. Najpierw zostaje zaburzona równowaga pH, następnie w tkankach pojawia się coraz więcej kwasów. Jeśli nie zaradzimy temu odpowiednio wcześnie, z biegiem miesięcy i lat kondycja organizmu coraz bardziej się pogorszy i stanie się podatnym gruntem pod rozwój wielu chorób. W poprzednim artykule poznaliśmy trzy przypadłości wywołane zakwaszeniem organizmu: astmę, alergie i artrozę. Poniżej ciąg dalszy – dziś będą to bóle głowy, choroby nerek, skóry i zębów.
Bóle głowy
Ból głowy to bardzo częsta przypadłość. Dotknęła ona każdego przynajmniej raz w życiu, bez względu na wiek i płeć. Przyczyn bólu głowy jest mnóstwo. Mogą to być zaburzenia krążenia, napięcie mięśni karku, problemy z kręgosłupem (głównie zwyrodnienia odcinka szyjnego), nadciśnienie, odwodnienie. Może to być również zakwaszenie organizmu. Badanie przeprowadzone przez dr Alex’a Witasek, kierownika Instytutu Badań nad Regeneracją w Lans pokazało, że dieta bogata w zasadowe produkty może zlikwidować lekkie i umiarkowane bóle głowy. Warto jednak dodać, że jeśli bóle głowy są wyjątkowo silne, uporczywe i długotrwałe, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza i dokładnej diagnostyki. Niekiedy ból głowy może być objawem poważnych chorób, np. guza mózgu.
Choroby nerek
Nerki to jeden z głównych organów z puntu widzenia oczyszczania i odkwaszania organizmu. To właśnie one odpowiadają za usuwanie kwaśnych produktów ubocznych przemiany materii. Gdy organizm jest zakwaszony, a nerki przeciążone, pojawiają się ich choroby. Doświadczenia wykazały, że u pacjentów cierpiących na schorzenia nerek zawsze występowało zakwaszenie. Przy czym w tym przypadku nie jest jasne, co jest skutkiem, a co przyczyną – upośledzenie pracy nerek prowadzi do zakwaszenia organizmu.
Choroby zębów
Wydaje się, że zęby cechują się dużą twardością. I rzeczywiście tak jest, jednak jednocześnie są one bardzo wrażliwe na kwas, który rozpuszcza składniki mineralne, doprowadzając do ich „zmiękczenia”. Fachowo nazywa się to erozją szkliwa. Kwasy atakujące szkliwo mogą być zewnątrzpochodne lub wewnątrzpochodne. Te pierwsze są związane z codzienną dietą, natomiast drugie – z chorobami i zaburzeniami organizmu. Problem erozji szkliwa dotyka coraz większą liczbę osób. Tymczasem łatwo można temu zapobiegać lub znacznie ograniczyć. Oprócz regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa lub higienistki warto dbać o równowagę pH, ograniczyć spożywanie produktów o potencjale erozyjnym, nie kończyć posiłków produktem kwasowym, lecz o działaniu neutralnym lub zasadowym, stosować specjalistyczne preparaty. Duże znaczenie ma także mycie zębów nie bezpośrednio po posiłku, lecz około 30 minut po nim. Zęby powinno się myć miękką szczoteczką i pastą o niskim współczynniku ścieralności.
Choroby skóry
Dermatozy, czyli choroby skóry, to kolejne przypadłości, których źródłem może być zakwaszenie. Organizm pozbywa się nadmiaru kwasów także przez ten organ. W przypadku ich zbyt dużej ilości skóra staje się przeciążona, a na wrażliwych partiach pojawiają się wysypki i podrażnienia.