Współczesne zabiegane tempo życia i postępująca industrializacja zmieniają nasze relacje z naturą. Z jednej strony wiemy o niej więcej i jesteśmy skłonni ją chronić, lecz z drugiej strony relacje te są coraz słabsze. Polacy coraz rzadziej chodzą do lasów, a wśród najmłodszego pokolenia są kilkuletnie dzieci, które nigdy w lesie nie były. Tymczasem kontakt z naturą daje mnóstwo zalet i wiele możliwości spędzenia wolnego czasu.
Co daje nam kontakt z naturą?
- Uspokaja i relaksuje. Jest wiele sposobów na stres, a jednym z najlepszych jest właśnie kontakt z naturą. Idąc do lasu, parku lub na łąkę możemy liczyć na… ciszę. Poziom stresu podwyższają nie tylko trudne i konfliktowe sytuacje, ale także miejski hałas i nieustanne przebywanie w betonowych przestrzeniach. Natomiast łono natury jest miejscem, gdzie najgłośniejszym dźwiękiem jest śpiew ptaków lub szum drzew. Takie warunki pozwalają uspokoić układ nerwowy i nawiązać kontakt z własnym wnętrzem.
- Wspomaga zdrowie. Istnieje wiele badań naukowych pokazujących, że częsty kontakt z naturą wspomaga zdrowie. Osoby, które mieszkają w pobliżu przyrody lub często korzystają z jej dobrodziejstw, mają mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy typu II, chorób układu krążenia, depresji i innych zaburzeń emocjonalnych, rzadziej mają problemy ze snem i wysokim ciśnieniem. W niektórych krajach lekarze doceniają rolę przyrody i tak na przykład w Finlandii spacer po lesie jest przepisywany na receptę, a w Korei Południowej powstają lasy, których zadaniem jest odreagowanie stresu.
- Pozwala oddychać czystym powietrzem. Rośliny, a w szczególności drzewa, mają niesamowitą zdolność pochłaniania toksyn i innych niekorzystnych substancji. I tak na przykład 1 ha lasu sosnowego jest w stanie rocznie pochłonąć 20-30 ton dwutlenku węgla. Z kolei korzenie drzew są w stanie dezaktywować aż 40-70% metali ciężkich. Drzewa, krzaki i inne rośliny pomagają też ograniczyć w miastach pył i kurz.
- Wzmacnia więzi społeczne. Kontakt z naturą redukuje stres i pozwala zapanować nad emocjami, co przekłada się na poprawę relacji z innymi ludźmi. Ponadto wspólna aktywność fizyczna w lesie, parku lub w górach pozwala na wzmocnienie więzi z bliskimi.