Czy wiesz, że koronawirus na niektórych powierzchniach może się utrzymać nawet do 9 dni? Aby uniknąć zarażenia, powinniśmy pamiętać nie tylko o standardowych środkach bezpieczeństwa (mycie rąk, dystans społeczny), ale również o odkażaniu powierzchni. Czym je czyścić skutecznie? O tym w dzisiejszym artykule.
Długość życia wirusa na różnych powierzchniach
Niestety, koronawirus jest w stanie przetrwać na wielu różnych powierzchniach, co niesie ryzyko zarażenia poprzez kontakt z danym przedmiotem. Według badań długość życia wirusa jest różna – w zależności od rodzaju powierzchni:
- Szkło, stal nierdzewna, plastik – wirus jest w stanie przetrwać od 2 godzin do 9 dni.
- Miedź – do 4 godzin.
- Papier gazetowy – do 3 dni.
- Tkaniny – do 4 dni.
- Powietrze (w zamkniętym pomieszczeniu) – do 3 godzin.
Natomiast koronawirus umiera, gdy zostanie poddany działaniu wysokiej temperatury (min. 56 stopni C) przez minimum 15 minut lub powierzchnie zostaną zdezynfekowane.
Jakie powierzchnie wymagają częstej dezynfekcji?
Co należy często myć i dezynfekować w tym trudnym czasie? Przede wszystkim powierzchnie będące w częstym użyciu: blaty kuchenne, telefony, klawiatury komputerów, klamki, włączniki światła, klucze, toalety, krany, blaty biurek, piloty do telewizorów. Natomiast pozostałe powierzchnie (podłogi, meble itp.) wystarczy przemyć wodą z detergentem, jeśli podejrzewamy, że były one narażone na kontakt z wirusem. W przypadku ubrań, nie należy ich odkażać specjalnymi środkami – wystarczy wyprać w pralce z użyciem proszku lub płynu, który standardowo stosujemy. Warto jednak ustawić temperaturę na nieco wyższą – ponad 50 stopni C, jeśli tylko instrukcje na metce na to pozwalają. Co robić z butami, kurtkami i płaszczami? Najlepiej trzymać je blisko wyjścia, tuż obok drzwi i nie przenosić do dalszych części domu.
Czym myć i dezynfekować powierzchnie?
Niestety, domowe środki takie jak ocet, czy też sok z cytryny nie wygrają starcia z koronawirusem. Do mycia powierzchni eksperci zalecają wodę z detergentem, np. mydłem, natomiast do dezynfekcji – alkohol etylowy w stężeniu minimum 70% lub roztwór wody i środka na bazie chloru.
CDC (amerykańska agencja epidemiologiczna) podaje nawet przepis na domowy środek dezynfekujący – w litrze wody należy rozpuścić 4 łyżeczki wybielacza na bazie chloru.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo, mycie powierzchni należy przeprowadzić w jednorazowych rękawiczkach.