Zioła do znakomity dodatek do diety. Dzięki nim można wzbogacić smak potraw i przy okazji skorzystać z ich licznych dobroczynnych właściwości, takich jak poprawa trawienia, odkwaszanie organizmu itp. Co ciekawe, wiele ziół może urosnąć w warunkach domowych – na okiennym parapecie lub balkonie. Oto przykłady roślin, które powinny być wdzięczne w domowej uprawie.
Zioła z doniczek
- Szczypiorek. Trudno sobie bez niego wyobrazić polską kuchnię. Oprócz zastosowania czysto kulinarnego, może on się sprawdzić jako dekoracja świątecznego stołu (zamiast rzeżuchy). Szczypior może wyrosnąć z nasion lub cebuli. Roślina bez problemu powinna urosnąć na uniwersalnym podłożu ogrodniczym.
- Natka pietruszki. Ta zieleninka świetnie komponuje się niemal ze wszystkim – z innymi warzywami, rybami, owocami morza, zupami, surówkami, sałatkami. Natkę najszybciej wyhodujemy z korzenia pietruszki (wystarczy włożyć go do ziemi i regularnie podlewać). Można także pokusić się o uprawę z nasion.
- Bazylia. To fantastyczne zioło, które świetnie komponuje się z różnymi potrawami. Jest łatwa w uprawie. Powinna wyrosnąć na uniwersalnym podłożu ogrodniczym. Do wzrostu potrzebuje pokojowej temperatury i bezpośredniego nasłonecznienia.
- Mięta. To ważny składnik zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Jest świetnym wsparciem w walce z zakwaszeniem organizmu, w dodatku smakuje wyśmienicie. Można ją stosować niemal do wszystkiego – deserów, napojów, sosów, mięs. Podobnie jak opisywane wcześniej rośliny mięta jest również prosta w uprawie – potrzebuje w sumie tylko lekko wilgotnej ziemi i niewielkiego cienia.
- Tymianek. Ma przyjemny, bardzo aromatyczny smak. Jest zwykle dodawany do dań mięsnych i słodkich. Lubi stanowiska dobrze nasłonecznione i przepuszczalne podłoże. Sprawdza się także jako zioło lecznicze (wspomaga leczenie kaszlu, biegunki, wzmaga apetyt) oraz roślina ozdobna.
- Kolendra. Mimo że to zioło kojarzy się głównie z kuchnią azjatycką i meksykańską, ma w Polsce całkiem spore tradycje – kolendra była uprawiana już od czasów Piastów. Roślina lubi ciepłe, dobrze nasłonecznione miejsca i umiarkowaną wilgotność.
- Rozmaryn. W kuchni stosuje się go głównie do przyprawiania mięs i warzyw. Uprawiając rozmaryn w domu, warto pamiętać, że lubi on słońce i glebę o zasadowym współczynniku pH. Może źle reagować na nadmiar wilgoci.