Jedno z pierwszych skojarzeń, które wywołuje kwas foliowy, to ciąża. Jego rola w rozwoju płodu jest ogromna. Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego przyszłego maluszka, a dzięki jego obecności można zredukować ryzyko nieprawidłowości cewy nerwowej aż o 70%. Jednak kwas foliowy jest potrzebny nie tylko przyszłym mamom – potrzebuje go każdy z nas. Bez niego czulibyśmy się ospali i mielibyśmy duże problemy z układem pokarmowym.
Kwas foliowy i jego zadania
Kwas foliowy (czyli witamina B9) jest jednym z najważniejszych składników, których potrzebuje nasz organizm. Jego zadania są znaczące:
- Zapobiega miażdżycy. Regularne spożywanie kwasu foliowego obniża poziom homocysteiny – składnika powiązanego z miażdżycą tętnic.
- Zapewnia dobry sen i relaks. Witamina B9 wspiera produkcję melatoniny odpowiedzialnej za zdrowy sen.
- Witamina B9 również wspiera koncentrację i dobrą pamięć.
- Odgrywa dużą rolę w prawidłowym rozwoju cewy nerwowej płodu. Lekarze polecają przyjmowanie kwasu foliowego kobietom, które planują zajść w ciążę. Co ciekawe, kwas foliowy jest polecany także mężczyznom – dzięki temu nasienie jest lepszej jakości.
- Chroni przed anemią. Kwas foliowy i witamina B12 odgrywają ważną rolę w tworzeniu i dojrzewaniu czerwonych krwinek.
- Przyczynia się do prawidłowej pracy układu pokarmowego. Usprawnia pracę żołądka, jelit i wątroby. Ponadto zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i żołądka.
Objawy niedoboru
Organizm wysyła zróżnicowane sygnały świadczone o niedoborze kwasu foliowego. Można do nich zaliczyć między innymi:
- Problemy z układem pokarmowym, słabsze wchłanianie składników odżywczych z pokarmu.
- Przedwczesne siwienie włosów.
- Zmęczenie bez wyraźnej przyczyny.
- Problemy z koncentracją i pamięcią.
- Stany depresyjne i lękowe.
- Uczucie „kołatania serca”.
- Niedokrwistość megablastyczna.
Źródła kwasu foliowego
Witamina B9 jest substancją egzogenną, co oznacza, że musi być dostarczona wraz z pożywieniem, ponieważ organizm nie jest w stanie samodzielnie jej wytworzyć.
Kwas foliowy występuje w pokarmach pod postacią folianów, czyli soli kwasu foliowego. Jego bogatym źródłem są warzywa i owoce, jeśli jednak zostaną one poddane obróbce termicznej (smażenie, pieczenie, gotowanie), ilość witaminy B9 znacząco spada. Dobrym źródłem kwasu foliowego są m.in.:
- Zielone warzywa, np. szpinak, brokuł, natka pietruszki, szparagi, awokado.
- Fasole, np. fasola biała, czerwona, soczewica, ciecierzyca.
- Orzechy i ziarna, np. orzechy laskowe, słonecznik łuskany.
- Inne, np. burak, kalafior, pomarańcza.