Świeżo przyrządzone soki i smoothie owocowo-warzywne to najprostszy sposób, aby zapewnić organizmowi dużą dawkę składników odżywczych. Aby jednak „wycisnąć” z owoców i warzyw to, co najlepsze, trzeba wiedzieć jak to zrobić. Poniżej prezentujemy garść praktycznych wskazówek.
Urządzenia do wyciskania
Jedną z kluczowych kwestii jest odpowiednie urządzenie do wyciskania. Przed zakupem nowego sprzętu zastanów się, jak często będziesz wyciskać soki. Jeśli będzie to na przykład raz na tydzień, być może nie będziesz potrzebować nowego robota kuchennego, który przez dłuższy okres czasu będzie stał nieużywany.
Warzywa i owoce można skutecznie wyciskać w urządzeniach takich jak:
- Sokowirówka. Sokowirówki pracują szybciej niż wyciskarki, jednak przez to owoce i warzywa tracą część składników odżywczych. Jeśli jednak zależy ci na szybkim wyciskaniu świeżych soków każdego dnia, dobrym wyborem może być sokowirówka.
- Wyciskarka. To urządzenie pracuje wolniej, lecz dzięki temu sok jest bardziej esencjonalny i gęsty, a przez to bogatszy w witaminy i minerały. Nowoczesne wyciskarki, takie jak GREENZYME >> wyciskają soki w niskiej temperaturze i na wolnych obrotach. Pozwala to zachować pełnię witamin, minerałów i nadaje soku wyborny smak. Niestety, pracują wolniej niż sokowirówki.
- Mikser elektryczny. Wiele miękkich owoców (banany, owoce jagodowe, morele, melony czy kiwi) można bez trudu miksować w mikserze elektrycznym lub robocie kuchennym z końcówką do miksowania.
Rady dotyczące przyrządzania soków
Wiemy już czym można przygotować soki. Zobaczmy teraz jak je przyrządzić, aby zminimalizować utratę składników odżywczych. Ich świeżość trwa niestety krótko. Tlen, światło, woda i wysoka temperatura są naturalnymi wrogami mikro i makroelementów, dlatego odpowiednie przygotowanie jest bardzo ważne.
- Rośliny umyj bezpośrednio przed krojeniem. Należy to zrobić krótko, w zimnej wodzie.
- Tuż po pokrojeniu warzyw i owoców trzeba wycisnąć z nich sok – pod wpływem tlenu witaminy ulegają rozkładowi.
- Jeśli wyciskasz soki z roślin ekologicznych, nie musisz obierać ich ze skórki.
- Soki najlepiej wypić od razu po przyrządzeniu. Można je przechowywać w lodówce, maksymalnie jeden dzień.
- Do soków warto dodać niewielką ilość oleju (np. oliwy z oliwek, oleju migdałowego), żeby witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogły zostać dobrze przyswojone przez organizm.