Rabarbar, a zwłaszcza ciasto z rabarbarem lub kompot, to dla wielu z nas wspomnienie dzieciństwa. Ta niepozorna roślina porastała ogródki naszych babć lub rodziców. Jest ceniona nie tylko za charakterystyczny smak, ale także właściwości. Do dziś lecznicza odmiana rabarbaru znajduje się wśród najważniejszych roślin leczniczych w Chinach.
Rabarbar – owoc czy warzywo?
Na wstępie wyjaśnijmy sobie czy rabarbar jest owocem czy też warzywem? Z botanicznego punktu widzenia odpowiedź jest jednoznaczna – jest to bylina, która jest warzywem. Jednak przyjęło się nazywać tę roślinę owocem (być może ze względu na jej smak) i tak też będziemy go nazywać w dalszej części artykułu.
Rabarbar pochodzi z Azji, do Europy trafił dopiero w XVI wieku, natomiast do Polski w XVIII wieku. Na świecie istnieje ponad 100 odmian tej rośliny, przy czym najpopularniejsze to rabarbar ogrodowy i leczniczy.
Składniki odżywcze i właściwości
Najbardziej imponujące właściwości posiada lecznicza odmiana rabarbaru, tj. Rheum officinale. To właśnie ta odmiana jest stosowana w Chinach jako naturalny środek leczniczy, jednak należy podkreślić, że rabarbar ogrodowy jest także wartościowy.
Przede wszystkim został uznany przez Roberta Younga, twórcę diety alkalicznej, za owoc odkwaszający organizm. Obok cytryny, grejpfrutu, limonki i awokado, jest jednym z najlepszych i nielicznych owoców w diecie zasadowej.
Rabarbar posiada dużą ilość rozpuszczalnego błonnika, przez co wspomaga pracę układu pokarmowego i oczyszczanie z toksyn.
Ta roślina zawiera antyoksydanty, witaminy (A, C, E, K, witaminy z grupy B), minerały (wapń, sód, potas, magnez, żelazo, cynk, fosfor). Oprócz tego znajdziemy w nim tłuszcze, białko i węglowodany.
Rabarbar w kuchni
Podczas obróbki cieplej z rabarbaru uwalniane są tzw. polifenole o właściwościach antynowotworowych. Być może nasze babcie i mamy intuicyjnie wyczuwały, że najlepsze miejsce tego owocu jest właśnie w wypiekach.
Ta roślina sprawdzi się również jako dodatek do mięs i ryb, a dżemy, galaretki lub puddingi zachwycą niejednego smakosza.
Przeciwwskazania
Jeśli masz problemy z nerkami lub chorujesz na reumatyzm, powinieneś unikać tego owocu. Zawiera on kwas szczawiowy, który w połączeniu z wapnem tworzy nieprzyswajalny szczawian wapnia.