Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęstszych dolegliwości układu trawiennego. Problem ten może dotyczyć nawet 20% populacji. Ta przypadłość co prawda nie zagraża życiu, ale potrafi skutecznie zdezorganizować życie prywatne i zawodowe. Dowiedz się więcej o tej chorobie.
Objawy
Aby zdiagnozować zespół jelita drażliwego, poniższe objawy powinny utrzymywać się minimum trzy miesiące. Do głównych objawów zalicza się:
- bóle brzucha
- wzdęcia
- zgaga
- nudności
- biegunka lub zaparcia
- śluz w stolcu
- nadmierne odbijanie
Inne objawy, nie związane z układem pokarmowym, to: senność, bóle głowy, pleców, nieprzyjemny smak w ustach, częste oddawanie moczu. Co ważne, objawy nie występują podczas snu. Dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego mogą przypominać objawy innych chorób układu pokarmowego, które lekarz powinien wykluczyć.
Jeśli oprócz dolegliwości ze strony układu pokarmowego masz gorączkę, dreszcze, nadmiernie chudniesz lub masz krew w stolcu, nie czekaj – udaj się do lekarza, ponieważ mogą to być objawy poważnych chorób.
Zespół jelita drażliwego – przyczyny
Przyczyny tej dolegliwości jeszcze nie są znane, lecz bierze się pod uwagę wpływ czynników psychospołecznych lub zaburzenia pracy jelit. Nie bez znaczenia jest również dieta – co prawda nie udowodniono bezpośredniego związki między dietą a tą chorobą, wiadomo jednak, że odpowiednia dieta znacznie łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego.
Leczenie
Na dzień dzisiejszy leczenie jest jedynie objawowe – stosuje się leki przeciw zaparciom lub przeciwbiegunkowe.
Bardzo ważną rolę pełni również odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w błonnik, który znajdziemy w owocach, warzywach, kaszach. Błonnik poprawia perystaltykę jelit, co skutkuje łatwiejszymi wypróżnieniami.
Osoby cierpiące na uciążliwe wzdęcia powinny wykluczyć z codziennego menu takie produkty jak: bób, kapusta, orzechy, rodzynki, banany, piwo. W przypadku biegunek, należy ograniczyć przejadanie się, dzieląc jeden duży posiłek na dwa lub trzy mniejsze.
Przy zespole jelita drażliwego warto również dodać do diety suplementy wspomagające pracę układu pokarmowego. Wśród suplementów odkwaszających organizm, zalicza się do nich chlorofil w płynie >> lub sole mineralne pHour Salts >>