Nadkwaśność żołądka, nazywana potocznie nadkwasotą, jest zaburzeniem pracy układu pokarmowego, spowodowana nadmiernym wydzielaniem soków żołądkowych. Objawia się to m.in. zgagą, wzdęciami, zaparciami, odbijaniem kwaśnej treści żołądka, nudnościami. W aptece znajdziemy naturalne i chemiczne preparaty na tę przypadłość, jednak najważniejszym „lekiem” jest jedzenie. W poniższym artykule piszemy, jak powinna wyglądać dieta na nadkwasotę żołądka.
Przyczyny nadkwasoty
Kwas żołądkowy pozwala na dokładne trawienie spożywanych pokarmów. Posiada on silne właściwości „żrące”, lecz jest bezpieczny dla żołądka – o ile błona śluzowa wyściełająca żołądek nie ulegnie uszkodzeniu lub nie będzie w stanie wytworzyć substancji ochronnej niezbędnej do zneutralizowania kwasu. Wtedy pojawiają się objawy takie jak: zgaga, wzdęcia, zaparcia, nudności, odbijanie kwaśnej treści żołądka.
Nadkwasota nie powstaje z dnia na dzień. Pracujemy nad nią latami, a przyczynia się do tego wiele czynników, między innymi:
- Palenie papierosów
- Picie dużej ilości kawy, alkoholu
- Stres
- Nieregularne lub jedzone w pośpiechu posiłki
- Nieprawidłowa dieta – dużo słodyczy, przetworzonych produktów, tłuste i ciężkostrawne potrawy
Dieta na nadkwasotę żołądka
Jeśli cierpisz na nadkwaśność, musisz zwrócić szczególną uwagę na dietę. Co prawda w aptece kupisz leki na tę dolegliwość, jednak jest to rozwiązanie doraźne. Najważniejszym krokiem do zdrowia będzie zmiana diety, która powinna uwzględniać:
- Białko, które „wiąże” nadmiar kwasu solnego. Wskazane jest chude mięso, chude ryby, nabiał, jaja, białko roślinne, warzywa.
- Dużą ilość wody.
- Niewielką ilość tłuszczu (np. masła, śmietany, olei roślinnych), które umożliwiają lepsze wchłanianie witamin z pokarmów, a także spowalniają wydzielanie soków żołądkowych.
- Eliminację tłustych, przetworzonych i ciężkostrawnych pokarmów – smażone i mocno tłuste potrawy, słodycze, napoje gazowane, ostre przyprawy, a także dania z ciężkostrawnej cebuli, fasoli, grochu i grzybów.
W codziennej diecie warto się wspomóc suplementami, np. Chlorofilem w płynie, kroplami PuripHy, solami mineralnymi pHour Salts.
Higiena jedzenia
Oprócz właściwej diety, należy zadbać o tzw. higienę jedzenia, która uwzględnia:
- Częste posiłki, np. 5-6 razy dziennie, ale w niewielkich ilościach (zbyt obfite dania zwiększają produkcję kwasu solnego).
- Posiłki spożywane bez pośpiechu i bez stresu.
- Świeże jedzenie, najlepiej w postaci „papki”, która dłużej będzie leżeć w żołądku.