Pomidor to jedno z najlepszych warzyw odkwaszających organizm. W sklepach zwykle możemy kupić zaledwie kilka odmian pomidorów, jednak czy wiesz, że jest ich dużo więcej?
Popularne odmiany pomidorów
Odmiany można podzielić ze względu na sposób uprawy (gruntowe, szklarniowe, uprawiane pod folią), ze względu na wielkość owoców (drobnoowocowe, średnioowocowe, wielkoowocowe) lub kolor (czerwone, zielone, czarne, czekoladowe, żółte, pomarańczowe, tygrysie).
Niektóre typy bardziej nadają się do określonych celów kulinarnych, np. do suszenia, marynowania, przecierów, ketchupów lub do smażenia. Poniżej znajdziesz opisane niektóre odmiany i ich zastosowanie kulinarne.
POMIDOR PODŁUŻNY (rzymski, śliwkowy)
Charakteryzuje się średnią wielkością, intensywną barwą, brakiem gniazd nasiennych i słodkim smakiem. Skórka łatwo odchodzi od „mięsistego” wnętrza.
Zastosowanie kulinarne: idealne na ketchup, przecier, zupę, sos, do suszenia, do słoików.
POMIDOR BAWOLE SERCE
Jest on pomidorem wieloowocowym, o charakterystycznym wyglądzie. Jest niezwykle smaczny, słodkawy, z małą ilością pestek.
Zastosowanie kulinarne: przetwory, zupy, sałatki.
POMIDOR SAN MARZANO
Ma intensywną czerwoną barwę, małą ilość pestek, mięsisty miąższ i wyśmienity smak. Jego nazwa pochodzi od nazwy włoskiego miasta San Marzano.
Zastosowanie kulinarne: idealne do przetworów pelati (w całości, ale bez skórki).
Odmiany pomidorów z podziałem na kolor
POMIDORY TYGRYSIE
Przyciągają uwagę nietypową barwą, niestety trudno je dostać w zwykłym sklepie. W smaku są lekko kwaśne, trochę słodkawe. Zawierają mało nasion, są okrągłe i twardawe.
Zastosowanie kulinarne: znakomicie sprawdzą się jako element kanapek, sałatek, dań warzywnych. Nadają się również do przetworów (słoików), dzięki czemu możesz ich smakiem cieszyć się cały rok.
POMIDORY CZEKOLADOWE
Mają ciemną barwę, dzięki czemu posiadają najwięcej przeciwutleniaczy ze wszystkich pomidorów. Charakteryzują się słodkim i intensywnym smakiem. Niestety bardzo rzadko można na nie trafić.
Zastosowanie kulinarne: świetnie sprawdzą się jako samodzielna przekąska lub dodatek do sałatek, kanapek, dań warzywnych. Są również dobre do przetworów i smażenia.
POMIDORY ŻÓŁTE I POMARAŃCZOWE
Zawierają więcej witaminy C niż zwykłe, czerwone pomidory, a w smaku są słodsze i bardziej aromatyczne.
Zastosowanie kulinarne: dobrze komponują się z innymi składnikami w sałatkach, kanapkach, koktajlach warzywnych. Sprawdzą się również jako przetwory w słoikach lub w wersji smażonej.
Źródło informacji o odmianach pomidorów: https://lokalnyrolnik.pl/blog/odmiany-pomidorow-i-ich-wlasciwosci/