Pokrzywa zwyczajna to niepozorna roślina o wielu cennych właściwościach. Przez wielu ludzi jest uznawana za chwast, lecz w rzeczywistości jest pożywnym, leczniczym i usuwającym toksyny superpokarmem. Pokrzywa rośnie wszędzie wokół nas: na nieużytkach, w parkach i terenach granicznych, stanowiąc łatwy do wykorzystania środek o właściwościach leczniczych oraz imponującej wartości odżywczej.
Pokrzywa zwyczajna – działanie lecznicze
Wiele właściwości leczniczych pokrzywy wynika z wysokiej zawartości składników odżywczych w tej roślinie. Znajdziemy w niej dużo:
- wapnia,
- żelaza,
- magnezu,
- chromu,
- potasu,
- cynku,
- selenu,
- krzemu,
- magnezu,
- witamin z grupy B oraz A i C,
- białka.
Pokrzywa zwyczajna zawiera także rutynę i kwercetynę, które wspomagają układ krążenia. Fitoskładniki, w które obfituje pokrzywa, dostarczają nam przeciwutleniaczy oraz flawonoidów wzmacniających układ odpornościowy.
Właściwe zażywanie pokrzywy wzmacnia i poprawia pracę całego ustroju dzięki jej właściwościom oczyszczającym i odżywczym. Pokrzywa detoksykuje skórę, nerki, wątrobę i płuca. Znakomicie działa na umysł i ciało.
UMYSŁ
Pokrzywa zwyczajna to znakomity środek polecany:
- przy stanach przewlekłego zmęczenia,
- osobom osłabionym przez stres,
- osobom borykającym się z depresją i napadami niepokoju,
- osobom powracającym do zdrowia, którzy potrzebują dodatkowego wzmocnienia.
CIAŁO
Pokrzywa korzystnie działa na różne układy, oczyszcza i odżywia komórki organizmu.
- Reguluje pracę układu hormonalnego, odżywiając tarczycę i nadnercza.
- Pomaga kobietom w ciąży w wydalaniu wody z organizmu i stanowi zasobne organiczne źródło niezbędnych składników odżywczych dla mamy i dziecka.
- W okresie menopauzy warto sięgnąć po pokrzywę, aby złagodzić uderzenia gorąca, a jednocześnie zapobiec przyszłym problemom z kośćmi, takimi jak osteoporoza.
- Wspomaga organizm w walce z alergiami, ponieważ wykazuje działanie przeciwhistaminowe.
- Obniża zbyt wysoki poziom cukru we krwi.
- Podnosi poziom energii i sił witalnych organizmu.
- Wzmacnia krew, jest polecana przy anemii wywołanej niedoborem żelaza.
- Jest polecana przy bólach reumatycznych, rwie kulszowej i osłabieniu mięśni.
Kiedy zrywać pokrzywę?
Niemalże każda z części pokrzywy nadaje się do wykorzystania, jednak należy je zbierać o różnych porach roku, aby w pełni wykorzystać ich właściwości. Szczyty pędów najkorzystniej zrywać wiosną i wczesnym latem, z liści natomiast nie będzie pożytku, jeśli zbierze się je po pojawieniu się kwiatów. Korzenie powinny być wyrywane w razie potrzeby wiosną, nasiona zaś najlepiej zebrać jesienią.