Któż z nas nie marzy o pięknej, brązowej opaleniźnie? Dla wielu z nas kojarzy się ona z beztroskim, letnim spędzaniem czasu. Niestety, z opalaniem można niepostrzeżenie przesadzić i przyjemne kąpiele słoneczne mogą szybko przerodzić się w poparzenia słoneczne i problemy zdrowotne. Dlatego bezpieczne opalanie to podstawa każdej letniej, wakacyjnej wyprawy.
Bezpieczne opalanie – praktyczne porady
Na wstępie należy zaznaczyć, że każde zaczerwienienie skóry to poparzenie słoneczne, które zwiększa ryzyko nowotworu skóry (czerniaka) oraz przyspiesza starzenie się skóry. Dlatego coś takiego jak bezpieczna opalenizna nie istnieje. Możemy jednak mądrze i umiarkowanie korzystać ze słońca, dzięki czemu zminimalizujemy szkodliwe działanie promieniowania UV. I to właśnie w dzisiejszym artykule będziemy nazywać bezpiecznym opalaniem.
1. Dostosuj krem do swoich potrzeb
W drogeriach znajdziesz wiele kremów na słońce z różnymi filtrami. Najczęściej spotykane są kremy z filtrem od SPF10 do SPF50. I choć kupienie jednego kremu dla całej rodziny wydaje się być dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem, pamiętaj, że wysokość filtru należy dostosować do rodzaju karnacji.
- Osoby o jasnej skórze powinny sięgnąć po kremy z wysokim filtrem – najlepiej SPF50.
- Osobom, które od razu opalają się na brązowo oraz osobom o ciemnej karnacji, są polecane kremy o niższym SPF, np. 30.
- Dzieci bez wyjątku powinny być posmarowane kremem z wysokim filtrem – najlepiej SPF50.
Jeśli jesteś miłośnikiem kosmetyków naturalnych, zobacz ofertę preparatów opartych w głównej mierze na składnikach roślinnych. Sprawdź naturalne kosmetyki do opalania >>
2. Stosuj krem ochronny co 2-3 godziny
Raz nałożony krem nie zapewni ochrony na cały dzień. Pocenie się, kąpiele w jeziorze lub na basenie, czy też wycieranie się ręcznikiem powodują ścieranie się kremu. Dlatego pamiętaj, aby smarować się kremem co 2-3 godziny.
3. Używaj kremów z filtrem także w czasie pochmurnych dni
Chmury nie stanowią naturalnej ochrony przed promieniowaniem UV. Niektórzy eksperci sugerują, że kremów z filtrem powinniśmy używać przez cały rok – taki zabieg spowolniłby proces starzenia się skóry. Tego typu zmiany widać dopiero po latach, dlatego posłużmy się wyrazistym przykładem.
Poniższe zdjęcie prezentuje twarz kierowcy samochodu dostawczego z 28 letnim stażem. Przez większość czasu pracy jedna strona twarzy była bardziej wystawiona na promienie słoneczne. Różnice, jak widać, są naprawdę duże.
Źródło: cbsnews.com
4. Opalaj się w bezpiecznych godzinach
Eksperci zalecają, aby unikać słońca między godziną 11.00 a 15.00, a w czasie upałów nawet między 10.00 a 15.00. To właśnie w tym czasie promieniowanie UV jest najbardziej szkodliwe. Osoby z jasną karnacją oraz dzieci powinny być obowiązkowo posmarowane kremem z najwyższym filtrem.
5. Pij dużo płynów, unikaj alkoholu w trakcie upałów
W ciepłe dni organizm traci więcej wody, co zwiększa ryzyko udaru słonecznego. W upalne dni staraj się unikać alkoholu oraz napoi, które odwadniają (kawa, herbata, niektóre zioła). Ich miejsce powinny zająć: woda, soki owocowe i warzywne (zwłaszcza świeżo wyciskane).
6. Ukryj znamiona na skórze
Bezpieczne opalanie to również przyjrzenie się bliżej już istniejącym na skórze znamionom i pieprzykom. Przed wyjazdem na urlop warto udać się najpierw do dermatologa. Lekarz oceni, które znamiona należy ukryć przed słońcem oraz podpowie, jakie sposoby będą najskuteczniejsze.
7. Noś nakrycia głowy
Kapelusze i czapki ochronią głowę przed słońcem. Ich brak, zwłaszcza przy długim pobycie na słońcu w czasie upałów, może się skończyć nawet udarem słonecznym.
Dzieci a kąpiele słoneczne
Oparzenia słoneczne z dzieciństwa są jednym z czynników najbardziej podnoszących ryzyko rozwoju czerniaka w dorosłym życiu. Dlatego koniecznie zadbaj o zdrowie swojej pociechy w trakcie letnich dni.
- Dzieci zawsze powinny być posmarowane kremem z najwyższym filtrem SPF50.
- Aplikację kremu powtarzaj co 2-3 godziny.
- Niezbędnym elementem waszych wakacyjnych wypraw powinny być woda i soki.
- Pamiętaj o okryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i przewiewnym ubraniu.
- Zachęcaj dziecko do zabaw w cieniu.
- Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach 11.00-15.00, czyli w godzinach najsilniejszego promieniowania UV.
Nawilżanie skóry po opalaniu
Każde, nawet krótkie opalanie, przyczynia się do wysuszenia skóry. Aby zminimalizować ten problem, nawilżaj skórę każdego wieczoru lub od razu po każdym dłuższym pobycie na słońcu. Pomogą w tym specjalistyczne kremy po opalaniu lub oleje roślinne, np. olej kokosowy, olej migdałowy.
Unikaj solarium
Przyzwyczailiśmy się, że solarium to szybki i wygodny sposób na opalanie, jednak niesie ono takie samo ryzyko zdrowotne, co długie przebywanie na słońcu. Zgodnie z normami europejskimi, w każdym solarium powinno znaleźć się ostrzeżenie:
Promieniowanie UV może powodować uszkodzenia oczu i skóry, takie jak starzenie się skóry i w konsekwencji rak skóry. Noś gogle ochronne. Niektóre leki i kosmetyki mogą zwiększać wrażliwość na opalanie.
Bezpieczne opalanie nie jest trudną sztuką. Wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach kąpieli słonecznych, aby uniknąć przykrych doświadczeń ze słońcem i wrócić z urlopu wyłącznie z dobrymi wspomnieniami.