Podstawą diety zasadowej są surowe warzywa i owoce zawierające niewielką ilość cukru. Istnieje jednak szereg warzyw, które w formie surowej zawierają substancje antyodżywcze, hamują przyswajanie witamin i minerałów, lub mogą prowadzić do problemów żołądkowych. Część warzyw prowadzi do dolegliwości jelitowych tylko u wrażliwych osób.
Warzywa z rodziny krzyżowych
Większość osób dobrze toleruje na surowo takie warzywa, jak kapusta, kiełki brukselki, brokuły czy kalafior, jednak niektórzy z nas, odczuwają po nich bóle brzucha i wzdęcia. Jeśli Ty także na nie narzekasz, jedz te warzywa tylko po ugotowaniu. Zwróć uwagę także na to, że warzywa krzyżowe przyśpieszają pracę tarczycy, co dla wielu osób, może być bardzo niewskazane.
Fasola i inne warzywa strączkowe
Warzywa strączkowe nie powinny być zbyt często spożywane w diecie zasadowej, z uwagi na dużą zawartość białka i węglowodanów. Warto pamiętać także o tym, że jeśli są one niedogotowane (a już nie mówię o surowych), mogą stać się przyczyną biegunki i zatrucia pokarmowego. Do tych efektów dochodzi dlatego, że warzywa strączkowe, zawierają lektynę, która w nieprzetworzonej formie, jest trująca. Nie dotyczy to kiełków fasoli Mung, które można jeść bez obróbki termicznej i nie trzeba ich unikać w diecie zasadowej.
Ziemniaki
W sieci można znaleźć coraz dziwniejsze przepisy na dania z ziemniaków. Na jednej ze stron, znalazłem na przykład opis „cudownej diety odchudzającej”, której podstawę stanowią surowe ziemniaki (!).
Taka dieta prowadzi nie tylko do schudnięcia, ale także do choroby, ponieważ ziemniaki zawierają trującą solaninę (jest nie tylko w skórce) i inne substancje antyodżywcze. Surowa skrobia ziemniaczana powoduje wzdęcia i bóle brzucha. Z tego powodu, lepiej poszukać innych źródeł skrobi opornej i raczej unikać potraw z ziemniaków. Są one niewskazane na diecie zasadowej także dlatego, że zawierają bardzo dużo węglowodanów.
Szparagi i pomidory
Niektóre warzywa można jeść na surowo, jednak mają one znacznie lepsze działanie na organizm po ugotowaniu. Szparagi po obróbce termicznej mają silniejsze właściwości przeciwnowotworowe, natomiast w przypadku pomidorów, zwiększa się ilość likopenu. Gotowana marchewka zawiera więcej łatwo wchłanialnych cukrów, jednak z drugiej strony, uzupełnia ona lepiej niedobór karotenu. W przypadku szpinaku, po ugotowaniu maleje ilość kwasu szczawiowego, który hamuje wchłanianie wapnia. Gotowanie jest konieczne także w przypadku grzybów.