Szpinak wielu osobom kojarzy się rozgotowaną, zniechęcającą papką z mrożonki. Na szczęście, w sklepach nie brakuje surowego szpinaku w formie całych listków, które można jeść po opłukaniu, bez obróbki termicznej. To warzywo smakuje wybornie z dodatkiem niewielkiej ilości oliwy z oliwek i czosnku. Możesz go dodawać także do sałatek. Surowy zachowuje zawartość witaminy i fitoskładników w znacznie większym stopniu, niż ten, który został zamrożony w bardzo niskiej temperaturze, a następnie smażył się na patelni.
Jakie składniki odżywcze zawiera szpinak?
Makroskładniki w szpinaku
To niskokaloryczne warzywo – 100 gramów, zawiera jedynie 23 kalorie, w tym 3.6 grama węglowodanów (większość to błonnik), 2.9 grama błonnika, oraz 0.4 grama tłuszczu. Z tego powodu, można go jeść w dowolnych ilościach. Jednym z przeciwwskazań do jedzenia tego warzywa, jest kamica nerkowa – szpinak jest źródłem kwasu moczowego.
Mikroskładniki w szpinaku
Szpinak dostarcza dużej ilości witaminy K, E, kwasu foliowego i witaminy C. Znajdziesz w nim także sporo żelaza, wapnia, potasu i fosforu. Dzięki witaminie K, ogranicza powstawanie zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Kwas foliowy sprawia, że po konsultacji z lekarzem, szpinak może być cennym składnikiem diety kobiety w ciąży.
To warzywo wyróżnia się niesamowitą ilością substancji odżywczych, zapewniając jednocześnie minimalną kaloryczność. Znajdziesz w nim między innymi takie fitoskładniki, jak luteina i zeoksantyna, karotenoidy i inne antyoksydanty, które skutecznie chronią wzrok.
Spożywany w dużej ilości hamuje wchłanianie wapnia, jednak aby doszło do odczuwalnych efektów, musielibyśmy jeść go codziennie w ogromnych ilościach. Co ciekawe, szpinak zawiera wapń, jednak nie wchłania się on do organizmu, z uwagi na zawartość szczawianów.
Jak przygotować surowy szpinak?
W sieci można znaleźć doniesienia o przypadkach zatrucia bakterią E. Coli, do których doszło po zjedzeniu źle umytych liści. Z tego powodu, należy go dobrze umyć przed użyciem, najlepiej w zimnej wodzie – dzięki temu nie straci koloru.
Nie bój się eksperymentować – to warzywo sprawdzi się bardzo dobrze jako dodatek do zielonych drinków, zup i innych potraw. Jego dużym plusem jest to, że jest dostępny przez cały rok, również w postaci suplementu diety Alkaline 16 Greens (16 sproszkowanych warzyw i innych roślin, w tym szpinaku).
Podsumowując, szpinak to warzywo, pełne wartości odżywczych, które znajduje wiele zastosowań w diecie zasadowej.