Aby skutecznie dbać o swoje zdrowie, musisz wiedzieć jak najwięcej o produktach, które spożywasz, opierając się na twardych faktach, a nie na reklamach i opiniach. Dziś chcielibyśmy opowiedzieć o jednym z produktów powszechnie stosowanych w przemyśle spożywczym. Chodzi o syrop glukozowo-fruktozowy.
Syrop glukozowo-fruktozowy
Jednym z najgroźniejszych produktów z półek sklepowych jest syrop glukozowo-fruktozowy. Jego negatywny wpływ na organizm jest jeszcze gorszy niż cukru i mąki, ponieważ składa się on w dużej mierze z czystej fruktozy. Syrop glukozowo-fruktozowy jest stosowany jako dodatek do napojów i przetworzonych produktów z kilku względów:
- Jest bardzo tani.
- Łatwo rozpuszcza się w wodzie.
- Jest równie słodki jak cukier.
- Nie psuje się.
Z tego powodu można go znaleźć zarówno w napojach, jak i alkoholach smakowych, przetworach mlecznych, lodach, dżemach, konserwach i wszelkiego rodzaju słodyczach. Wszystkie te produkty silnie zakwaszają organizm. Jeśli podczas zakupów znajdziesz na opakowaniu produktu informację o tym, że zawiera on syrop glukozowo-fruktozowy, zostaw go na półce – dla zdrowia.
Jaki wpływ na organizm ma fruktoza?
Syrop glukozowo-fruktozowy zawiera łatwo przyswajalną glukozę i fruktozę. Fruktoza nawet w niewielkich dawkach prowadzi do zwiększenia masy ciała z uwagi na to, że wpływa na wydzielanie hormonu sytości – greliny i leptyny. Jedzenie fruktozy jest przyjemne, ale nie prowadzi do uczucia sytości, tak, jak glukoza. Co więcej, zbyt częste spożywanie fruktozy prowadzi do uzależnienia od tego cukru i wahań nastroju.
Często popełnianym błędem jest stosowanie fruktozy jako zamiennika glukozy, ponieważ nie podwyższa ona poziomu cukru we krwi i jest 2 razy mniej kaloryczna przy tej samej wielkości porcji.
W praktyce najlepiej jest całkowicie zrezygnować ze słodzenia, ponieważ jeden, jak i drugi cukier, nie mają żadnych korzyści dla zdrowia, a dodatkowo zakwaszają organizm. Cukier nie przynosi żadnych korzyści dla organizmu, ponieważ nie zawiera minerałów i witamin.
Warto dodać, że syrop glukozowo-fruktozowy często bywa zanieczyszczony metalami ciężkimi, zwłaszcza rtęcią. To szczególnie groźne z tego powodu, że napoje zawierające syrop są pite w dużych ilościach przez dzieci, mające mniejszą wrażliwość na takie trucizny.
Spożywanie fruktozy bardzo zakwasza organizm. Prowadzi ona także do odkładania się tłuszczu w wątrobie i jej stanów zapalnych. Co więcej, regularne jedzenie fruktozy jest związane z podwyższonym ryzykiem wystąpienia dny moczanowej. Dzieje się tak dlatego, że fruktoza podwyższa poziom szkodliwego kwasu mlekowego.
Jakich napojów należy unikać?
Ilość cukru dodawanego przez producentów do najpopularniejszych napojów jest ogromna. W litrze napoju coca-cola jest około 20 łyżeczek (!) cukru, natomiast w syntetycznych owocowych napojach gazowanych, od 19 do 26 łyżeczek. W diecie zasadowej nie powinno być też miejsca na napoje wyciskane z owoców, ponieważ 1/10 takiego napoju to fruktoza. Znacznie lepiej jest zjeść cały owoc, który zawiera znacznie więcej błonnika niż sam sok.
Przeczytaj również: Czy Coca-Cola lub Pepsi szkodzi zdrowiu? 19 praktycznych zastosowań dla Coca-Coli lub Pepsi >>