Mleko matki jest powszechnie uważane za najbardziej kompleksową formę żywienia niemowląt. Wzmacnia odporność maluchów, wspomaga prawidłowy rozwój i niesie wiele korzyści zdrowotnych.
Mleko matki to unikalne źródło odżywcze, którego nie zastąpi żadna inna żywność – nawet specjalne mieszanki dla niemowląt. Nawet pomimo faktu, iż w mleku matki mogą zbierać się różnego rodzaju zanieczyszczenia z jej organizmu, to i tak pozostaje ono najlepszym źródłem odżywczym dla małych dzieci.
Niemowlęta są bardzo delikatne i niezwykle podatne na kwasicę tkankową, która prowadzi do bolesnych i uciążliwych zapaleń – wszystko dlatego, że ciała maluszków po urodzeniu nie są jeszcze w pełni rozwinięte. O nowo narodzone dzieci należy dbać ze szczególna starannością, a pożywienie dostosowywać do ich potrzeb.
Specjalne preparaty dla niemowląt mogą naśladować tylko niektóre składniki odżywcze występujące w mleku matki, jednak ich producenci nie dostosują swojej formuły do ciągle zmieniających się potrzeb dziecka – mleko matki nieustannie zmienia się, dostarczając dziecku szereg niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników.
Niestety, karmienie piersią jest w dzisiejszych czasach na drugim planie, młode matki są zalewane reklamami i informacjami na temat sztucznych mieszanek dla dzieci i często dają się nabrać tej komercyjnej machinie. Są nieświadome, że wyrządzają szkodę swojemu dziecku.
Badania naukowe jasno wykazują szereg korzyści jakie dzieci i młode matki otrzymują w czasie karmienia piersią, np.:
- dzieci karmione piersią są bardziej odporne na choroby i zakażenia we wczesnym etapie życia,
- dzieci karmione piersią są mniej podatne na dane choroby w późniejszym okresie życia, np. cukrzyca dziecięca, stwardnienie rozsiane, choroby serca czy nowotwory,
- matki, które karmią piersią, są mniej narażone na rozwój osteoporozy w późniejszym okresie życia, szybciej tracą zbędne kilogramy przybrane podczas ciąży, mają niższe ryzyko zachorowania na nowotwory piersi, macicy i jajnika.
Karmienie piersią to także korzyści ekonomiczne – jest to zdecydowanie tańszy sposób żywienia dziecka niż kupowanie drogich, sztucznych mieszanek. Ponadto zabezpiecza dziecko przed zapadaniem na choroby w przyszłości, dzięki czemu unikniemy zbędnych rachunków medycznych.
Młodzi rodzice powinni być kompleksowo informowanie o wszystkich korzyściach jakie niesie ze sobą karmienie niemowląt mlekiem matki.
Korzyści dla dziecka w pierwszych latach życia
Jak zostało już wspomniane wcześniej, mleko matki to unikalna kompozycja składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. Laboratoryjne mieszanki się do niego nie umywają. Karmienie piersią zapewnia dziecku i matce ogromne korzyści, zarówno zaraz po urodzeniu maluszka jak i w późniejszych etapach jego życia.
Wiele problemów zdrowotnych, na które często cierpią małe dzieci, może być zniwelowane dzięki karmieniu dziecka piersią przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy od chwili urodzenia. Im dłużej matka karmi piersią, tym bardziej prawdopodobne jest, że dziecko będzie czerpało z tego korzyści.
American Academy of Pediatrics (AAP) zaleca, aby matki karmiły noworodki swoim mlekiem przynajmniej przez pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. Odstawienie od piersi powinno nastąpić dopiero wtedy, kiedy i dziecko i matka będą czuli się na to gotowi. W ciągu pierwszych 6 miesięcy życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki.
Po 6 miesiącu życia dziecka można powoli wprowadzać produkty spożywcze wzbogacające dietę dziecka o żelazo – stanowi to uzupełnienie diety malca.
Karmienie tylko mlekiem matki w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia dziecka zmniejsza ryzyko spożywczego zatrucia noworodka np. skażoną wodą lub niedożywienia go, z powodu zbyt mocno rozcieńczonej formuły mieszanek zastępczych. Maleńkie dziecko powinny być karmione bez ingerencji wody, soków i cukru – chyba że stan zdrowotny dziecka wymaga wprowadzenia tych substancji.
AAP stwierdza, że mleko matki wykazuje idealną równowagę składników odżywczych, które muszą być dostarczane do organizmu niemowląt. Pokarm matki sam w sobie wystarcza, aby wyżywić malca przez pierwsze 6 miesięcy życia i uzupełnia jego dietę w późniejszym okresie.