W poprzednich artykułach była mowa o przyczynach wypadania włosów. Były to m.in., zachwianie równowagi hormonalnej, niedobór ważnych pierwiastków w organizmie, czynniki genetyczne, obecność szkodliwych drobnoustrojów na powierzchni skóry takich jak chorobotwórcze bakterie oraz grzyby. Najważniejszą jest jednak zakwaszenie organizmu.
Teraz czas wspomnieć o typach łysienia. Lekarze dermatolodzy opracowali typologię, która ułatwia kwalifikowanie danego przypadku do właściwej kategorii.
Jakie są typy łysienia i u kogo najczęściej występują?
Istnieje sześć podstawowych typów łysienia:
- Łysienie plackowate – to brak lub intensywne wypadanie włosów w konkretnym obszarze skóry głowy, często mają owalny lub okrągły kształt. Dotyczą głowy, brody oraz innych części ciała. Dość często cierpią na nie kobiety.
- Łysienie całkowite – pod tym terminem kryje się zupełna utrata włosów na całym ciele. Równie często występuje u kobiet i mężczyzn. Najczęściej są to osoby po terapii onkologicznej.
- Łysienie przelotne – wypadanie włosów rozwija się na obszarach ciemieniowych i potylicznych z głowy. Najczęściej występuje u mężczyzn po 45 roku życia.
- Łysienie totalne – jest to całkowita utrata włosów na skórze głowy. Powszechna u mężczyzn po 70 roku życia oraz u kobiet i mężczyzn w różnym wieku w wyniku terapii onkologicznej (chemioterapia i radioterapia).
- Łysienie rozsiane – wypadanie włosów na całej skórze głowy i innych części ciała, występuje zarówno u mężczyzn jak i kobiet.
- Łysienie androgenetyczne – to najczęściej występujący rodzaj łysienia. Występuje zarówno u kobiet mężczyzn, ale częściej można je spotkać u panów. Najczęściej ma podłoże hormonalne. Jego przyczyną jest uszkodzenie mieszków włosowych przez testosteron oraz łojotokowe zapalenie skóry. Ten typ łysienia jest dziedziczny. Utrata włosów zaczyna się od skroni, następnie osłabieniu ulegają te na czubku głowy, oraz potylicy.
Wiemy już, jakie są typy i przyczyny utraty włosów. W kolejnej odsłonie naszego mini-poradnika opowiemy o skutecznych metodach (naturalnych!) zapobiegania tym dolegliwościom oraz leczenia ich.
Warto od razu zadać sobie pytanie, czy jesteśmy skazani na wypadanie włosów, czy też możemy zapobiegać temu, dzięki prawidłowej diecie. Od razu odpowiem na to pytanie twierdząco – dieta zasadowa daje rewelacyjne efekty.