Częste spożywanie przetworzonego mięsa może spowodować wzrost ryzyka zachorowania na cukrzycę typu II aż o 40% – świadczą o tym wyniki nowej metaanalizy, dokonanej w Norwegii i Stanach Zjednoczonych.
Dane z dwunastu badań kohortowych wykazały, że częste spożywanie wszystkich rodzajów mięsa było związane z 17% wzrostem ryzyka rozwoju cukrzycy typu II, podczas gdy podobny wzrost ryzyka został zauważony jedynie w przypadku dużego udziału czerwonego mięsa w diecie.
Badanie, opublikowane w czasopiśmie naukowym Diabetologia, wydłuża listę złych wiadomości dla konsumentów czerwonych i przetworzonych mięs; wyniki poprzednich badań, prowadzonych pod nadzorem amerykańskiego National Cancer Institute (Narodowego Instytutu Onkologicznego) wykazało, że częsta konsumpcja produktów z tej kategorii może podwyższać ryzyko zachorowania na raka płuc i jelita grubego nawet o 20%.
Dlaczego czerwone mięso i wysoko przetworzone produkty mięsne mogą powodować cukrzycę i nowotwory?
Według doktora Roberta O. Younga, szefa pionu badawczego w Centrum Cudu pH w San Diego, w Kalifornii, „mięso nigdy nie zostaje zupełnie strawione, dlatego fermentuje i gnije w jelitach, wyzwalając kwasy moczowe i azotowe, które niszczą kosmki jelitowe, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju cukrzycy i nowotworów. Spożywanie mięsa powoduje również podwójną utratę alkalicznych minerałów, co prowadzi do nadmiernego zakwaszenia krwi i tkanek, a w konsekwencji – do chorób i dolegliwości”.
World Cancer Resarch Fund (Światowy Fundusz Badań na Nowotworami) opublikował w 2007 roku raport, który bezpośrednio wiąże dietę z powstawaniem nowotworów – głównymi czynnikami ryzyka są: alkohol a także czerwone i wysoko przetworzone mięsa.
Wcześniej, w tym samym roku, ci sami autorzy opublikowali podobne wnioski z badania, które objęło pół miliona ludzi, zwracając uwagę na fakt, że wzrost konsumpcji czerwonego i wysoko przetworzonego mięsa może znacząco zwiększać ryzyko zgonu; również z przyczyny nowotworu lub chorób serca. (Archives of Internal Medicine, Tom 169, str. 562-571).
To badanie zostało opisane przez Barry’ego Popkina z Uniwersytetu Północnej Karoliny jako „rewelacyjne” w towarzyszącym mu wstępie. Popkin dodał, że rezultaty „powtarzają obawy, które odbijają się echem w innych ważnych przeglądach i publikacjach – obawy przed szkodliwym wpływem nadmiernej konsumpcji mięsa”.
Najnowsza metaanaliza, przeprowadzona przez Dagfinn Aune z Uniwersytetu w Oslo, miała za zadanie wyjaśnić niezgodności pomiędzy poprzednimi badaniami, które wykazywały pozytywne i negatywne korelacje pomiędzy konsumpcją mięsa a ryzykiem cukrzycy typu II. Dane z dwunastu uwzględnionych badań kohortowych, po przeanalizowaniu świadczą o tym, że ryzyko cukrzycy wzrasta o 17% u osób spożywających różne rodzaje mięsa, podczas gdy wśród osób preferujących czerwone lub wysoko przetworzone mięso, wzrost ryzyka zachorowania sięga odpowiednio 21% i 41%.
„Te wyniki świadczą o tym, że konsumpcja mięsa zwiększa ryzyko cukrzycy typu II” – powiedziała badaczka. „Jednak nie można wykluczyć możliwości, że zaistnienie tych korelacji było dziełem przypadku” – zastrzega.
Jak dotąd, nie udało się zbadać w niepodważalny, eksperymentalny sposób wpływu spożywania mięsa na ryzyko rozwoju cukrzycy. Jednakże jedno z wcześniejszych badań, przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda, sugeruje kilkanaście „możliwych, biologicznie negatywnych skutków związków, zawartych w czerwonych i przetworzonych mięsach”. Niestety, to badanie nie zdołało wykryć powiązań pomiędzy poszczególnymi związkami. (Diabetologia, 2006, Tom 49, str. 2604-2613).
Kolejną możliwością jest działanie azotynów, często wykorzystywanych jako konserwanty przy produkcji przetworzonych mięs. „Nitrozoaminy mogą powstać poprzez interakcję związków aminowych i azotynów, obecnych w żołądku lub w samym produkcie spożywczym” – wyjaśniają badacze. ” Zostały powiązane z toksycznością komórek beta. W dodatku, niewielkie dawki streptozotocyny powodują rozwój cukrzycy typu II w modelach zwierzęcych” – dodają.
„Na podstawie wieloletnich, własnych badań, ustaliłem, że zarówno cukrzyca typu I jak i cukrzyca typu II są powodowane przez przeciążenie i uszkodzenia jelita cienkiego, które są skutkiem spożywania protein zwierzęcych. Wszystkie dzieci i wszyscy dorośli, u których zdiagnozowano cukrzyce typu I cierpią na zatwardzenia, wypróżniają się nieregularnie i cierpią na szereg innych dolegliwości układu trawiennego” – podsumowuje dr Young.
Dr Young dodaje, że „spożycie czerwonych i przetworzonych mięs jest związane z rakiem jelita grubego i cukrzycą, a obie z tych chorób rozwijają się w jelitach. Jeżeli nie chcesz zachorować na raka płuc – nie pal. Jeżeli nie chcesz chorować na cukrzycę i raka jelita grubego – nie jedz mięsa. To proste”.