Według nowych badań na temat syropu glukozo-fruktozowego, jest on jeszcze bardziej niebezpieczny, niż to uważano do tej pory. Wszystko wskazuje na to, że ten produkt o silnie kwasowym odczynie, będący zabójczy dla układu nerwowego, często zawiera rtęć.
Informacja ta jest ukrywana, ponieważ syrop wykorzystuje się w przemyśle cukierniczym na bardzo dużą skalę. Pozyskuje się go przemysłowo z kukurydzy.
Według doktora Younga, syrop glukozo-fruktozowy zaburza równowagę we krwi i jest bezpośrednią przyczyną chorób. Z powodu dużej zawartości rtęci, może powodować objawy demencji.
Podczas badań wykryto, że połowa próbek tego syropu zawiera rtęć. Z tego powodu występuje ona w około 55 produktach i napojach. Warto pamiętać o tym, że w ich przypadku, syrop to pierwszy lub drugi składnik, pod względem zawartości.
Tego składnika używa się jako słodzika i dodaje się go do pieczywa, płatków, batonów, jogurtów, zup i przypraw. W Ameryce spożywa się średnio 12 łyżeczek syropu dziennie, natomiast dzieci i młodzież jedzą go znacznie więcej.
Uwaga na rtęć
Rtęć jest toksyczna w każdej formie. Jeśli dzieci jedzą dużo produktów z syropem glukozo-fruktozowym, mogą pojawić się u nich objawy zatrucia. Konieczne jest wprowadzenie zmian w kwestii rejestracji nowych produktów i zbadanie tych, które w tej chwili znajdują się na rynku.
W badaniach opublikowanych w Environmental Health wykazano, że rtęć można wykryć w 9 próbkach syropu na 20.
Oprócz tego, że spożywanie syropu powoduje duże zagrożenie podtruwania się rtęcią, warto pamiętać także o jego innych właściwościach. Po pierwsze, jest bardzo kaloryczny, a po drugie, z uwagi na zawartość cukrów prostych szybko podnosi poziom glukozy we krwi, prowadząc do wyrzutu insuliny.
Bardzo ważne jest też to, że ten składnik jest silnie kwasotwórczy, dlatego powinieneś go unikać. Aby tak się stało, czytaj zawsze etykiety na opakowaniach produktów spożywczych i nie kupuj ich, jeśli są przetworzone lub zawierają składniki, których nie znasz.