Czy wiesz, że w Europie spada spożycie mięsa? Ma na to wpływ wiele czynników, m.in. ruchy wegańsko-wegetariańskie, pojawiające się afery, które wpływają na brak zaufania konsumenta, czy też kwestie zdrowotne, etyczne i ekologiczne. Powodów, dla których warto odstawić lub chociaż ograniczyć mięso, jest naprawdę wiele. Oto osiem przykładów.
Dlaczego warto odstawić mięso?
1. Mięso zakwasza organizm. Według Roberta Younga, twórcy diety alkalicznej, mięso (zwłaszcza przetworzone) jest jednym z najbardziej zakwaszających produktów.
2. Mięso może powodować nowotwory. Choroby nowotworowe znajdują się w czołówce chorób cywilizacyjnych. Najprawdopodobniej każdy z nas ma w bliższej lub dalszej rodzinie osobę, którą dotknęły te straszne choroby. I choć przyczyn wzrostu zachorowań na nowotwory jest wiele, faktem jest, że duże spożycie mięsa (zwłaszcza przetworzonego) zwiększa ryzyko.
3. Duże spożycie mięsa może być przyczyną innych chorób, np. cukrzycy, miażdżycy, chorób układu krążenia.
4. Produkcja mięsa pochłania ogromne ilości wody. Czy wiesz, że do wyprodukowania 1 kg wołowiny potrzeba około 15 tysięcy litrów wody? Tymczasem produkcja warzyw i owoców ma dużo mniejsze wymagania. Dla przykładu, wyhodowanie 1 kg pomidorów wymaga zaledwie 200 litrów wody.
5. Przemysłowa hodowla zwierząt emituje gazy cieplarniane. Produkcja każdego produktu wiąże się z emisją gazów cieplarnianych, jednak niektóre, np. produkty mięsne, emitują ich ogromne ilości. Szacunki są różne, w zależności od źródła, jednak faktem jest, że hodowla zwierząt odpowiada za 35-40% całkowitych emisji metanu.
6. Hodowla zwierząt prowadzi do wylesienia. W niektórych regionach na świecie tereny leśny zastępuje się pastwiskami i polami uprawnymi na produkcję paszy. FAO szacuje, że w efekcie wylesiania do atmosfery emitowane jest nawet 2,4 mld ton CO2 rocznie.
7. Przemysłowa produkcja mięsa jest nastawiona na maksymalizację zysków kosztem jakości mięsa i cierpienia zwierząt. Czy wiesz, że życie kurczaka brojlera trwa zaledwie 42 dni? W tym czasie osiąga on wagę około 3 kg. Gdyby takie tempo wzrostu porównać do człowieka, to 5-letnie dziecko ważyłoby 150 kilogramów.
8. Przemysłowa hodowla jest źródłem cierpień zwierząt. Są one stłoczone na małej przestrzeni, niejednokrotnie brudnej, zanieczyszczonej własnymi odchodami. Przez ten czas cierpią z powodu nieustannego stresu, otarć, złamań, odwodnienia. To zaledwie część rzeczy, które muszą znosić.