Odpowiednia dieta jest kluczowa przy chorobie refluksowej przełyku. Unikanie potraw, które zwiększają wydzielanie soków żołądkowych i spożywanie potraw zalecanych, pozwoli zminimalizować uciążliwe objawy. Jakie to są produkty? Co powinno się znaleźć w codziennym menu osoby cierpiącej na refluks? Podpowiadamy poniżej.
5 zasadowych produktów na refluks
- Warzywa. Naszą listę otwierają warzywa. Dieta przy refluksie szczególnie ceni sobie zielone warzywa (np. brokuły, szparagi, sałaty, ogórki), a także ziemniaki, kalafior, marchew, cukinie, dynie. Warzywa będą lżej strawne po podgotowaniu lub podduszeniu.
- Owsianka i inne produkty z pełnego ziarna. To świetne źródło błonnika. Dietetycy dają im zielone światło, ale jednocześnie zalecają samoobserwację. Choć błonnik jest polecany przy refluksie, to jednak niektóre badania pokazują, że może powodować zgagę i podrażnienie śluzówki żołądka. Jeśli ten problem dotyczy również ciebie, ogranicz produkty z pełnego ziarna lub zastąp je produktami mieszanymi (z mąki z pełnego przemiału i białej).
- Oleje roślinne tłoczone na zimno i inne zdrowe tłuszcze. Dieta przy refluksie wyklucza mocno tłuste pokarmy i produkty (śmietana, masło, smalec, tłuste wędliny i tłuste mięso). Czym je zastąpić? Najlepiej olejami roślinnymi bogatymi w nienasycone kwasy tłuszczowe. Tak więc z pomocą przychodzi dobrej jakości oliwa z oliwek, olej lniany, olej konopny, olej sezamowy oraz produkty bogate w zdrowe tłuszcze (awokado, migdały, siemię lniane).
- Imbir. To jedno z najlepszych ziół polecanych przy problemach refluksowych. Według niektórych dobroczynny wpływ imbiru wynika z jego właściwości przeciwzapalnych, według innych – kluczową rolę odgrywają fenole, które niwelują podrażnienia śluzówki i zmniejszają skurcze żołądka.
- Krople alkalizujące PuripHy >> To suplement diety, który zmienia odczyn wody i innych płynów z kwaśnego na zasadowy (alkaliczny). Jest polecany głównie przy diecie odkwaszającej organizm, jednak z powodzeniem można go stosować również przy refluksie. Dietetycy są zgodni co do tego, że przy tej choroby należy spożywać jak najwięcej produktów o odczynie zasadowym i obojętnym.
Więcej o refluksie dowiesz się z artykułu Refluks – objawy, przyczyny, leczenie >>