Błonnik jest niezbędnym elementem diety. To taki fundament do prawidłowej pracy układu pokarmowego. Dieta bogata w błonnik poprawia trawienie, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn, zapobiega zaparciom, a nawet chroni przed nowotworem jelita grubego. Prawda, że są to solidne argumenty, aby zadbać o odpowiednią ilość błonnika w diecie? 🙂 Aby ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy listę najlepszych źródeł błonnika.
Błonnik – 10 najlepszych źródeł
Podane wartości błonnika dotyczą zawartości w 100 g świeżego produktu:
1.Jarmuż – warzywo należące do rodziny kapustowatych. Od kilku lat jest „na topie” i nie bez przyczyny. Jarmuż to warzywo o bardzo wysokiej gęstości odżywczej, innymi słowy – jest skarbnicą składników odżywczych.
Zawartość błonnika: 4,8 g.
2. Maliny – pyszne, soczyste, aromatyczne. Zawierają dużo błonnika i mało kalorii.
Zawartość błonnika: 4,7 g.
3. Koper włoski – jest znany głównie jako środek na wzdęcia. Sprawdza się również przy schorzeniach górnych dróg oddechowych oraz jako środek bakteriobójczy i przeciwpasożytniczy.
Zawartość błonnika: 3,3 g.
4. Jeżyny – to bogate (i bardzo smakowite 😉 ) źródło antyoksydantów, czyli związków, które spowalniają proces starzenia się oraz chronią organizm przed chorobami cywilizacyjnymi.
Zawartość błonnika: 3,2 g.
5. Brokuły – są znane ze swoich właściwości odkwaszania organizmu oraz właściwości antynowotworowych. Regularnie spożywane mogą wspomóc walkę z Helicobacter pylori, bakterią odpowiedzialną za wrzody żołądka.
Zawartość błonnika: 3,0 g.
6. Marchew – jest bogatym źródłem witamin, minerałów, substancji antyrakowych.
Zawartość błonnika: 2,9 g.
7. Gruszki – soczyste, smakowite, bogate źródło witamin, minerałów, antyutleniaczy i związków antynowotworowych.
Zawartość błonnika: 2,8 g.
8. Truskawki – oto kolejne cenne źródło błonnika. Truskawki cieszą się dużą popularnością ze względu na walory smakowe. Są dużą pomocą w naturalnej pielęgnacji ciała, świetnie sprawdzają się jako składnik domowych kosmetyków.
Zawartość błonnika: 2,0 g.
9. Pieczarki – zawierają białko, dobrze przyswajalne węglowodany, tłuszcze, witaminy, minerały i oczywiście błonnik 🙂
Zawartość błonnika: 1,9 g.
10. Ziemniaki – niepozorne warzywo, które skrywa w sobie cenne składniki odżywcze i błonnik. Aby zminimalizować utratę witamin i minerałów, należy je odpowiednio przygotować. Dokładne wskazówki znajdziesz w artykule Zwykły ziemniak, niezwykłe możliwości.
Zawartość błonnika: 1,9 g.