Substancje zawarte w mleku matki mogą zmieniać a nawet zabijać komórki nowotworowe

Naukowcy z Uniwersytetów Lund i Göteborg w Szwecji przeprowadzili szereg badań, z których wynika, że substancje zawarte w mleku matki mogą biologicznie przekształcać, a nawet zabijać komórki nowotworowe.

Odpowiedzialna za to działanie substancja znana pod nazwą HAMLET (co z języka angielskiego oznacza tyle co Human Alpha-lactalbumin Made LEthal to Tumour cells) została odkryta już kilka lat temu, jednak dopiero teraz możliwe było sprawdzenie jej wpływu na ludzki organizm.

Pacjenci z nowotworami pęcherza, którzy byli leczeni substancją HAMLET, po każdej kolejnej jej dawce przechodzili badanie moczu. Im więcej dawek substancji dostawali tym więcej martwych lub poważnie uszkodzonych komórek nowotworowych było wydalanych wraz z moczem chorych. Badanie to dało mocne podstawy co do sposobów leczenia chorób nowotworowych w przyszłości.

Kompleks HAMLET został odkryty zupełnie przypadkowo, kiedy naukowcy prowadzili badania nad antybakteryjnym działaniem mleka matki. Dalsze badania wykazały, że kompleks HAMLET zawiera w sobie białko i kwasy tłuszczowe naturalnie występujące w kobiecym mleku. Jednak do tej pory nie udało się udowodnić, że kompleks HAMLET wytwarza się w mleku matki samoistnie.

Badania laboratoryjne wykazały, że HAMLET zabija lub biologicznie przekształca aż 40 różnych typów komórek nowotworowych. Obecnie naukowcy prowadzą badania nad wpływem substancji na nowotwory skóry, guzy umiejscowione w błonach śluzowych oraz na guzy mózgu. Co ważne kompleks HAMLET wpływa tylko i wyłącznie na komórki rakowe i nie oddziałuje w żaden sposób na zdrowe komórki organizmu.

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu zastanawiają się, jak kompleks HAMLET może być użyty w procesie leczenia nowotworów. Badacze Roger Karlsson, Maja Puchades i Ingela Lanekoff starają się dowiedzieć, w jaki sposób substancja oddziałuje na błony komórek nowotworowych. Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „PLoS ONE”.

Pamiętajmy także o tym, że mleko matki ma silnie odkwaszające działanie i pozwala na zachowanie odpowiedniego pH organizmu dziecka.

You may also like...