Skanowanie termalne – metoda, która pomaga wykryć zapalenie stawów we wczesnym etapie

Skanowanie termalne to skuteczny sposób na wykrywanie wczesnego zapalenia stawów. Urządzenie wykrywa ciepło w skanowanych miejscach. Ciepło zlokalizowane w stawach to pierwsze objawy zapalenia stawów.

Nowe technologie stosowane w najnowszych skanerach wykrywają schorzenie na tyle wcześnie, zanim dojdzie do poważniejszych uszkodzeń.

Grupa naukowców z Duke University Medical Center informuje, że termografia (skanowanie termalne) to proces wystarczająco czuły, aby wykryć najmniejsze zmiany temperatury w stawach, pierwszy objaw choroby zwyrodnieniowej.

Obecnie standardową metodą badania stanu stawów są zdjęcia rentgenowskie. Termiczne urządzenia skanujące, które pierwotnie wynalezione były do skanowania i wykrywania wad w podzespołach komputerowych, działają przy użyciu podczerwieni. Obrazy termiczne skanowanych powierzchni wykazują nawet najmniejsze różnice temperatur, dzięki czemu możliwe jest wykrycie wad i schorzeń.

Wcześniejsze badania kliniczne wykazały, że dzięki termografii lekarze mogą ocenić skuteczność leczenia zastosowanego na zniszczone stawy. Podczas takiego badania w równych odstępach czasu wykonuje się kilka skanów. Jeśli temperatura w stawach spada, wówczas lekarze wiedzą, że wdrożone przez nich leczenie jest skuteczne i stan zapalny mija.

Dr Virginia Kraus, reumatolog z Duke University Medical Center, w swoich badaniach ocenia czy proces skanowania termalnego pomaga wykryć stan zapalny w stawach rąk, co jest pierwszym symptomem choroby zwyrodnieniowej stawów.

Do badań klinicznych zakwalifikowano 91 pacjentów. Wszyscy z nich cierpieli na zwyrodnieniowe zapalenie stawów rąk, większość badanych stanowiły kobiety. W czasie badania mierzono temperaturę w zdrowym oraz w chorym stawie.

Skanowanie termalne okazało się być bardzo wiarygodnym miernikiem w wykrywaniu różnic pomiędzy temperaturą w zdrowych i chorych stawach. Stawy ludzi, u których zapalenie było na bardzo wczesnym etapie miały najwyższą temperaturę. Wraz z postępem choroby stawy robiły się coraz chłodniejsze.

Badania te pokazują, że pierwszym etapem prowadzącym do zwyrodnieniowego zapalenia stawów jest faza zapalna. Jednak wciąż nierozwiązany zostaje jeden problem – dlaczego wraz z postępem choroby stawy ochładzają się? Dr Kraus w komunikacie prasowym stwierdziła, że: „nie wiadomo czy powodem jest zużycie stawów czy brak dobrego dopływu krwi do chorego miejsca. Jednak wiemy, że wraz z postępem zwyrodnienia stawów temperatura w nich spada”.

Skanowanie termalne to nowoczesna metoda, która pomaga wykrywać liczne schorzenia, w tym również zwyrodnienia stawów. Jest to szybsza i zdrowsza alternatywa dla klasycznych zdjęć rentgenowskich. Dzięki termografii możliwe jest określenie etapu choroby oraz bieżąca kontrola skuteczności wdrożonego leczenia. Wynalazek, który na początku służył w branży komputerowej, jest z pewnością dużym krokiem do medycyny przyszłości.

You may also like...