Objawy udaru mózgu – jak je rozpoznać?

Udar mózgu, to z angielskiego STROKE. Nawet jeśli nie jesteś lingwistą, powinieneś dobrze zapamiętać tą nazwę – może się zdarzyć, że dzięki niej ocalisz czyjeś życie.

Skąd wiadomo, kiedy mamy do czynienia z udarem mózgu?

Tragiczna historia Jane

Jane wraz z mężem zaprosili gości na popołudniowe grillowanie. Kobieta idąc z kuchni na taras, potknęła się, zapewniała jednak wszystkich gości, że nic się nie stało i wszystko jest w porządku. Uparcie przekonywała, że powodem upadku były nowe buty.

Po incydencie kobieta była oszołomiona, spędziła jednak z gośćmi cały wieczór. Nie miała ochoty na jedzenie.

Rankiem następnego dnia mąż Jane obdzwonił wszystkich obecnych na grillu znajomych z informacją, że w nocy jego żonę zabrało pogotowie. Nad ranem Jane zmarła.

Przyczyną zgonu był udar mózgu, którego kobieta doznała w czasie grilla.

Gdyby ktokolwiek z ludzi obecnych na spotkaniu wiedział, jakie są objawy udaru niedokrwiennego mózgu, to może Jane żyłaby do dziś.

Udar nie zawsze musi zakończyć się śmiercią, w większości przypadków powoduje jednak stan oszołomienia i bezradności oraz niedowłady, problemy z mową, paraliż itp.

Neurolodzy sugerują, że ofiara udaru, która w ciągu 3 godzin otrzyma fachową pomoc, może powrócić w 100% do stanu zdrowia sprzed udaru. Skutki udaru da się odwrócić. Kluczem do sukcesu jest szybkie rozpoznanie, profesjonalna diagnoza oraz udzielenie choremu fachowej pomocy do 3 godzin o udarze.

Rozpoznanie

Czasami objawy udaru mózgu są trudne do rozpoznania, szczególnie dla osób, które nigdy nie miały z nim styczności. Ludzie bardzo często nie mają świadomości tego, jak wygląda udar i jak go rozpoznać. W efekcie ofiara może doznać poważnych, nieodwracalnych uszkodzeń mózgu, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Jeśli podejrzewasz, że osoba w Twoim otoczeniu ma udar to w jego rozpoznaniu pomoże 6 prostych pytań.

UDAR = STROKE

S – jak śmiech. Poproś osobę, u której podejrzewasz udar o to, żeby się uśmiechnęła.

T – jak treść. Poproś osobę, u której podejrzewasz udar o to, żeby powiedziała jakąś krótką, spójną sentencję np. Król Karol kupił Królowej Karolinie… itp.

R – jak ruch. Poproś osobę, u której podejrzewasz udar o to, aby podniosła obie ręce do góry.

O – poproś osobę, u której podejrzewasz udar o to, aby wystawiła język. Jeśli język po wystawieniu jest bardzo pofałdowany lub wyraźnie wykrzywia się w jedną stronę to bardzo zły znak.

K – jak kopnąć. Poproś osobę, u której podejrzewasz udar o to, żeby spróbowała w coś kopnąć.

E – zapytaj osoby, u której podejrzewasz udar, czy ma ochotę coś zjeść. Jeśli jej odpowiedź będzie niejasna, poplątana oznacza to, że mamy do czynienia z udarem mózgu.

Jeśli taka osoba ma problemy z wykonaniem któregokolwiek z powyższych zadań, to natychmiast zadzwoń na pogotowie. Liczy się każda minuta!

Udar mózgu to niebezpieczna przypadłość, która szczególnie często pojawia się u osób starszych oraz otyłych. Sposobem na uchronienie się przed niebezpiecznymi skutkami udaru mózgu jest prowadzenie zdrowego, alkalicznego trybu życia. Zasadowa dieta i ruch są najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia i wyeliminowanie ryzyka udaru mózgu.

You may also like...