Czy mrożonki są bezpieczne dla zdrowia?

Prawidłowa dieta, powinna dostarczać odpowiednią ilość makroskładników, najlepiej, w jak najbardziej naturalnej formie. Często zdarza się nam zapominać o tym, że nie liczą się tylko kalorie i odpowiedni stosunek białka do tłuszczu i węglowodanów, ale także jakość jedzenia.

Jeśli często jesz warzywa i inne produkty mrożone, zapraszam do lektury tego artykułu. Okazuje się, że proces zamrażania, może spowodować bardzo duże straty substancji odżywczych w pożywieniu.

Produkty mrożone zawierają dodatek niepotrzebnej skrobii

Do mrożonek często dodaje się skrobię lub mąkę, które poprawiają smak oraz teksturę jedzenia. Z tego powodu, mrożonki zawierają zwykle więcej węglowodanów niż świeże warzywa i z tego powodu, zwiększają ryzyko otyłości lub cukrzycy.

Duża zawartość soli i innych sztucznych przypraw

Mrożonki, które lepiej smakują, są częściej wybierane przez konsumentów, dlatego producenci dodają do nich dużą ilość soli, glutaminianu sodu oraz innych substancji poprawiających smak i zapach. 100 gramów warzyw może zawierać nawet pół grama soli. Jeszcze gorsze są warzywa, które zostały wstępnie podsmażone i następnie zamrożone – znajdziesz w nich akrylamid i tłuszcze trans.

Bardzo duża zawartość tłuszczu

Wypada także wspomnieć o tym, jakie działanie mają gotowe potrawy w formie mrożonek (należące chyba do najgorszych produktów, jakie można kupić). Znajdziesz w nich ogromną ilość tłuszczu i białej mąki, które przyczyniają się do pogorszenia Twojego zdrowia i otyłości. Wybierając je, dostarczasz sobie także składników o bardzo niskiej jakości, takich, jak produkty seropodobne czy wędliny składające się w większości z masy mom.

Na szczęście, w mieszankach warzywnych, zwykle nie ma ich aż tak dużo.

Warzywa mrożone zawierają mniej witamin i minerałów

Mrożonki są poddawane skomplikowanemu procesowi obróbki – warzywa mogą być wstępnie podgotowane, a następnie smażone i mrożone. Następnie w domu, podgrzewamy je ponownie, przez co tracimy jeszcze więcej substancji odżywczych. Z tego powodu, w zimie lepszym rozwiązaniem jest kupowanie warzyw importowanych z cieplejszych rejonów, lub uprawianych w Polsce w szklarniach. Podczas ich transportu traci się mniej substancji aktywnych.

Mniejsza zawartość enzymów

Warzywa są zdrowe nie tylko dlatego, że zawierają dużą ilość witamin i minerałów. Stanowią także bogactwo fitoskładników, barwników roślinnych i enzymów, które wspomagają nasze zdrowie. Warzywa mrożone zawierają ich znacznie mniej.

Jak najlepiej przygotowywać warzywa mrożone?

Jeśli kupujesz warzywa mrożone, nie zmniejszaj dodatkowo ich wartości odżywczych, przez długotrwałą obróbkę w wysokiej temperaturze. Zamiast smażyć je na patelni na tłuszczu, użyj garnka do gotowania na parze. Nie dodawaj do nich także zbyt dużej ilości tłuszczu oraz nie polewaj ich tłustymi sosami.

Kupując warzywa mrożone, staraj się unikać mieszanek „na patelnię”, które zostały wstępnie obsmażone i mogą zawierać więcej tłuszczu. Znacznie lepszym wyborem są warzywa surowe, które zostały zamrożone tuż po zbiorze.

Podsumowanie

Warzywa mrożone powinniśmy wybierać dopiero wtedy, gdy z racji pory roku, dostęp do świeżych warzyw jest ograniczony. Przed zakupem, czytaj etykiety na opakowaniach i staraj się wybierać te produkty, które są jak najmniej przetworzone i nie zawierają sztucznych dodatków.

You may also like...